reklamı kapat

POPÜLER

iOS 6 tüm detaylarıyla tanıtıldı; yayınlanma tarihi sonbahar

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) mobil işletim sistemi iOS 6’yı resmi olarak duyurdu. Her yıl yeni bir işletim sistemini tanıtan Apple, bu yıl da geleneğini bozmayarak yeni işletim sistemini kullanıcıların beğenisine sundu. Yeni tanıtılan iOS 6 güncellemesi, önemli yenilikleri ve görsel düzenlemeleri beraberinde getiriyor. iOS 6 özellikle Facebook ve iCloud entegrasyonu ile bir önceki sürümden farklı olduğunu gösteriyor. Hatırlacağınız gibi Apple geçen yıl iOS 5 işletim sistemiyle Twitter entegrasyonunu kullanıcılara duyurmuştu. Apple, kullanıcıların uzun zamandır beklediği Facebook entegrasyonunu da dünkü etkinlikte tanıttı. Kullanıcılar bundan böyle Facebook ile fotoğraflar, linkler, mekanlar, iTunes ve App Store içerikleri ve daha fazlasını paylaşabilecek.
Siri
Apple’ın geçen yıl satışa sunduğu iPhone 4S’teki en büyük kozu bildiğiniz üzere kişisel asistan Siri’ydi. Apple bu yıl Siri‘ye yeni özellikler katarak kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Siri bundan böyle aradığınız filmi bulma ve detaylarını listeleme, tweet gönderme, istediğiniz uygulamayı çalıştırabilme gibi özelliklere sahip. Spor konusunda da bilgi sahibi olacak Siri’nin restoran bilgisi gibi detayları da kullanıcılara sunacak olması çok hoş. Siri, artık Facebook veya Twitter’a gönderi yapmanıza da imkan sağlıyor. Daha önce yalnızca iPhone 4S’te çalışan Siri, iOS 6 ile yeni iPad’lere de geliyor. Buna ek Siri, yeni dil desteklerine de kavuşmuş durumda. Desteklediği yeni diller arasında Almanca, Korece, Fransızca ve 15 yeni dil desteği bulunuyor. Apple’ın mevcut PhotoStream özelliğine de yenilikler getiriyor. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar arkadaşlarıyla fotoğraf paylaşabiliyor ve yine bu işlemler iCloud üzerinden yapılıyor. Bu sayede sosyal ağlara gerek kalmadan hızlı bir şekilde fotoğraf paylaşımı yapılabiliyor. Paylaşılan fotoğraflar karşı tarafa bildirim olarak geliyor.
Apple Maps
iOS 6’da yeni haritalar özelliği uygulamasında artık Google Maps yer almıyor. Bundan böyle Apple, kendi haritalarını sunacağını dünkü etkinlikte duyurdu. Apple bu hizmetin geliştirilme aşamasında olduğunu ve birçok özelliğin yalnızca Amerika’da kullanacağını açıkladı. Üç boyutlu görünüme sahip harita uygulamasıyla kullanıcılar ücretsiz navigasyon hizmetini ve trafik bilgisini kullanabilecek. iOS 6’da gelen diğer bir yenilik ise Passbook. Passbook kullanıcıların bilet ve rezervasyon bilgilerini saklayabileceği özel bir işlev olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu uygulama sayesinde tüm biletlerinizi ve rezervasyonlarınızı ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra telefonunuz randevularınız için buradaki bilgiler doğrultusunda sizi uyarıyor. Yeni “beni rahatsız etme” modu ise telefonunuzun ses ve ışık çıkarmasına ve gece yarısı sizi uyandırmasına engel oluyor. “Beni rahatsız etme” modu için kişi grupları oluşturmanız ve sadece cevap vermek istemediğiniz kişilerin uyarılarını kapatmanız mümkün. FaceTime, bundan böyle Wi-Fi bağlantısının olmadığı yerlerde 3G veya 4G üzerinden de çalışacak. Bunun yanında Apple ID’niz ile entegre edilen hizmet, aramaları iPad gibi farklı bir cihazdan cevaplamanıza da izin veriyor.
Passbook
iOS 6 şuan için geliştiricilere sunulmuş durumda. iOS 6’nın son sürümünün sonbaharda kullanıcılara sunulması bekleniyor. iOS 6 güncellemesini, iPhone 3GS, ikinci nesil iPad ve sonrası cihazlar ile dördüncü nesil iPod touch kullanıcıları yükleyebilecek.
iTunes

İLGİLİ HABERLER