reklamı kapat

POPÜLER

iOS WiFi

iOS cihazların WiFi sistemini kitleyen ağ ismi ortaya çıktı

iOS işletim sistemini ve bunu kullanan iPhone modellerini (iPadOS üzerinden iPad’ler) etkileyen ilginç bir WiFi durumu gündemde yer alıyor.

Güvenlik araştırmacısı Carl Schou, gerçekten ilginç bir sorun buldu. Bu sorunun kendisi kadar ortaya çıkmış olması da gerçekten garip görünüyor.

Carl Schou, iOS cihazların “%p%s%s%s%s%n” ismindeki WiFi ağına bağlanamadığını, bunun denenmesi durumda da telefonların WiFi özelliğinin kullanılmaz hale geldiğini ortaya çıkardı.

Böyle ilginç bir ismin neden WiFi ismi olarak seçildiği bilinmiyor. Aynı şekilde kimsenin de böyle bir isim kullandığı / kullanacağı düşünülmüyor. Ancak yine de ortada bir problem bulunuyor. Bu probleme de isimde geçen “%” yüzde işaretlerinin neden olduğu tahmin ediliyor.

Açıklandığı kadarıyla sorunu çözmek için telefonları yeniden başlatmak yeterli olmuyor. WiFi’ı yeniden kullanmak için WiFi ağını komple sıfırlamak gerekiyor. Bu sorunun Android telefonlarda görülmediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 öncesinde bu WiFi sorunu çözülecektir

Hatırlamak adına iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

İşletim sisteminin çıkışı sonbahar aylarında olacak. Ancak ilk beta sürümleri geliştiricilerin denemesi için kullanımda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın