reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 ios

iOS cihazların garip WiFi isim sorunu yeniden gündemde

 - Güncelleme: 05 Temmuz 2021 12:01

iOS işletim sistemini ve bunu kullanan iPhone modellerini (iPadOS üzerinden iPad’ler) etkileyen ilginç WiFi durumu yine gündemde.

Hatırlarsınız güvenlik araştırmacısı Carl Schou, kısa süre önce gerçekten ilginç bir sorun bulmuştu. Schou, iOS cihazların “%p%s%s%s%s%n” ismindeki WiFi ağına bağlanamadığını, bunun denenmesi durumda da telefonların WiFi özelliğinin kullanılmaz hale geldiğini ortaya çıkardı.

Bu probleme söylendiği kadarıyla isimde geçen “%” yüzde işaretleri neden oluyor. Schou şimdi ise durumun beklenenden daha kötü olduğunu ortaya çıkardı.

Yeni araştırmaya göre herkese açık “%secretclub%power” isimli bir WiFi ağı oluşturmak, yakınlardaki hemen hemen tüm iOS cihazların WiFi özelliğini kullanıma hale getiriyor. Bu durumun mümkün olması gerçekten inanılmaz görünüyor.

Açıklandığı kadarıyla sorunu çözmek için halen telefonları yeniden başlatmak yeterli olmuyor. WiFi’ı yeniden kullanmak için WiFi ağını komple sıfırlamak gerekiyor. Ancak bazı kişilerde bunun da işe yaramadığı aktarılıyor.

Bu sorunun Android telefonlarda görülmediğini tekrardan belirtelim. Sorun sadece iOS cihazlarda kendisini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 öncesinde bu garip WiFi sorununun çözülmesi bekleniyor

Hatırlamak adına iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

İşletim sisteminin çıkışı sonbahar aylarında olacak. Ancak ilk beta sürümleri geliştiricilerin ve isteyen herkesin denemesi için kullanımda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın

İLGİLİ HABERLER