reklamı kapat

POPÜLER

iPad (2018) incelemesi

KLASİK TASARIM

Apple, iPad’i yeni 9,7 inçlik iPad olarak lanse etse de tabletin tasarımı daha önce piyasaya sürülen iPad modellerinden pek de farklı değil. Alüminyum gövdenin tercih edildiği tablet 9,7 inç ve 10,5 inçlik iPad Pro’dan daha kalın. Her iki model 6,1 inçlik kalınlığa sahipken yeni iPad, 7,5 mm kalınlığında. Yaklaşık iki yıl önce piyasaya sürülen 9,7 inçlik iPad Pro ile yeni modeli elimize aldığımızda kalınlık farkının açık bir şekilde anlaşıldığını söyleyelim. Ekrana bakıldığında 9,7 inçlik iPad Pro ve 2017 model iPad ile aynı çözünürlüğe sahip olan tablette lamine edilmiş bir ekran kullanılmıyor.

Cam levha ile cam panel arasında hava boşluğu bulunan bir LCD ekran yer aldığı için tabletin iPad Pro’dan daha kalın olduğunu belirtmekte yarar var. Yeni modelin ne yazık ki dijital sinema endüstrisiyle aynı renk düzenini kullanmadığını da söyleyelim. 9,7 inç ve 10,5 inçlik iPad Pro’larda yer alan bu destek tabletlerde yüzde 25’e kadar daha yüksek renk doygunluğu sunuyor. Daha yüksek yoğunluğun daha canlı ve daha gerçekçi görüntü kalitesi sunduğunu söyleyelim. Pro modelinde karşımıza çıkan yansıma önleyici kaplama ve her türlü ışıkta doğal okuma deneyimi sunan TrueTone ekran da yeni iPad’de yer almıyor. Ekran Pro modellerindeki teknolojilere destek vermese de ekranın beklentinizi karşılayacak bir deneyim sunacağının altını çizelim.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen modelde olduğu gibi 2018 model iPad’de de birinci nesil Touch ID teknolojisi kullanılıyor. Gerçekleştirdiğimiz hız tesinde Touch ID’den yana herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı belirtelim. Hazır tasarım kısmındayken tabletteki hoparlörlerden de bahsedelim. Pro modellerinde dört adet hoparlör yer alırken, yeni iPad’in yalnızca alt kısmında iki adet hoparlör mevcut. Hoparlörler ne yazık ki Pro modelindeki gibi güçlü bir ses performansı sunmuyor. Tablette Smart Connector desteği olmadığı için iPad’e Pro modeli için tasarlanan klavye takılamıyor. Bunun yerine Bluetooth’lu bir klavye tercih etmeniz pek tabii mümkün.