reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro

iPad dünyasında OLED kullanımı için somut adımlar atıldı

Teknoloji devi Apple yeni iPad modelleri üzerinde çalışıyor ve yeni iPad’lerin ekran konusundaki yeniliği OLED olacak.

Apple, hep söylediğimiz gibi iPad tarafında şimdiye kadar hiç OLED ekran kullanmadı. Yeni Pro’larda mini-LED temelli LCD ekran tercih eden firma, gelecekte bunu değiştirecek ve OLED kullanmaya başlayacak. Ancak artık kesin olarak bu hemen olmayacak.

Daha önce Apple’dan 2022 yılında 10,9 inç OLED ekranlı iPad Air gelecek bilgisi verilmişti. Geçtiğimiz hafta ise bu durum rafa kaldırıldı. Çünkü Apple ile Samsung gerekli anlaşmayı sağlayamadı.

Son bilgilere göreyse Apple, OLED ekran konusunda LG Display ile anlaştı. Buna göre Apple, iPad Pro’larda kullanmak adına LG Display’den 12.9 inç OLED paneller alacak. Bu panellere sahip Pro model yüzde 99 ihtimalle 2022 değil 2023 yılında gelecek.

Bu ekranlar LTPO temelli olacak ve değişken hızlarda çalışabilecek. Yeni modeller söylendiği kadarıyla 10 Hz ile 120 Hz arası görev yapacak. OLED paneller mini-LED’lere oranla çok daha derin siyahlar ve canlı renkler sunacak. Apple, OLED ekranları ileride yüksek ihtimalle MacBook’lara da getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPad tarafında büyüme planları da yapıyor

Apple’ın Pro tarafta ekran boyutunu büyütmek istediği uzun zamandır gelen duyumlar arasında bulunuyor. Firma şu an maksimum 12,9 inç ekran boyutu sunuyor. Bu boyut bile birçok kişiye fazlasıyla büyük geliyor.

Ancak firma gelecekte karşımıza 14 inç hatta 16 inç iPad’ler ile çıkmak istiyor. Apple’ın bu konuda özellikle çizim ile uğraşan tasarımcıları ve fotoğrafçıları çok sevindirmesi bekleniyor. Onun haricinde 12,9 inç üstü ekran çok kısıtlı bir kesime hitap ediyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın