reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 Deep Fusion

iPhone 11’lerin iddialı kamera özelliği Deep Fusion nasıl sonuçlar sunuyor? [Video]

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max modelleri için iOS 13 geliştirici betası ile çıkan Deep Fusion, gösterildiği kadarıyla detay konusunda gerçekten büyük fark yaratıyor.

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max modellerine özel Deep Fusion teknolojisi, daha önce de açıkladığımız üzere gücünü A13 Bionic işlemcinin içinde yer alan Neural Engine yapay zeka biriminden alıyor. Bu özellik tek bir fotoğraf için farklı pozlama değerlerinde ve kameralarda sekiz farklı fotoğraf çekiyor. Buna bir de uzun pozlama çekim ekleyen teknoloji, her fotoğrafı yapay zeka kullanarak piksel piksel analiz ediyor ve daha sonra en iyilerini detaylı şekilde bir araya getiriyor. Neural Engine’ın ilk defa tek başına fotoğraf çıktısı verebildiği belirten Apple, bu teknolojinin bir iPhone ile şimdiye kadar çekilmiş en detaylı fotoğrafları vereceğini söylüyor. Bu özelliği deneyen kişiler sayesinde ise Apple’ın iddialı cümlesinin doğru olduğu görülüyor. Özellikle ışığın biraz azaldığı durumlarda devreye giren Deep Fusion, gerçekten ciddi şekilde daha detaylı fotoğraflar sunuyor. Yukarıda izleyebileceğiniz videoda da görebileceğiniz üzere fotoğraflara zoom yapıldığı zaman hatırı sayılır bir fark karşımıza çıkıyor.

Farkı gösteren örnek. Solda normal, sağda Deep Fusion çekimleri

Yazılımsal olarak şimdilik beta sürecinde olduğu için tam stabil görünmeyen (Örneğin galeride Deep Fusion’lı fotoğraflar işaretlenmiyor) ve gece modunda çalışmadığı açıklanan özellik, açıldığı zaman özellikle saç ve yazı gibi yerlerde farkını belli ediyor. Video içerisinde Galaxy Note 10 ile yapılan karşılaştırmada da büyük bir fark yarattığı görülen Deep Fusion, iPhone kullanıcılarının en çok sevdiği kamera özelliği olacak gibi görünüyor. Henüz beta aşamasında olan özelliğin tam çıkışta daha da iyi olma ihtimali bulunuyor ve bu da yurt dışındaki kullanıcılar için güzel görünüyor. Bunu diyoruz çünkü Türkiye’de 18 Ekim tarihinde çıkacak yeni iPhone’ların en az 8 bin TL’den başlayacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max, Deep Fusion ile çıtayı biraz daha yükseltiyor

Bu sistem görüldüğü üzere modellerin hali hazırda oldukça iyi olan kamera performansını daha da iyi hale getiriyor. Süreçte dağlar kadar fark yaratmıyor olmasına rağmen oldukça iyi çalışan özelliğin, yakında herkes için aktif edileceği tahmin ediliyor. Burada çıkışın önümüzdeki hafta yapılabileceği tahmin ediliyor.

İlgili Video

Özelliğin en çok iddialı modeller iPhone 11 Pro’lar olacak