reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 mini

iPhone 12 tarafını da etkiliyor; global çip sıkıntısı çok büyüdü

Apple’ın Türkiye’de de satılan iPhone 12 ailesi başta olmak üzere global çip sıkıntısı çok büyüdü ve artık herkes bu sorunu yaşamaya başladı.

Covid-19 salgını yüzünden özellikle Çin merkezli üretimin sekteye uğraması, global olarak ciddi stok sorunlarına neden oldu. Biliyorsunuz pandemi nedeniyle azaltılan üretim nedeniyle kişiler birçok yeni teknolojik ürüne (Ekran kartları, yeni nesil konsollar vb.) ulaşamıyor. İşte bu durum çip üretimi tarafında da kendisini gösteriyor. Elektronik ürünler için olmazsa olmaz çip’lere Apple’ın dahi ulaşmakta zorluk yaşadığı ve bunun iPhone 12 ailesinin üretimini vurduğu aktarılıyor. Süreçte birçok otomobil üreticisi de çok büyük sorunlar yaşıyor. Hatta otomobiline koyacağı çip gelmediği için üretimi durdurmak zorunda kalan üreticilerin dahi olduğu aktarılıyor. Bu sorunun yani global çip sıkıntısının ancak zamanla çözülebileceği belirtiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere firmalar bir gecede üretim kapasitesini artıramıyor.

Aileden iPhone 12 Mini en son önemli bir haberle gündeme gelmişti

iPhone 12 Mini, 12, 12 Pro ve 12 Pro Max modellerinden oluşan yeni iPhone ailesi, Türkiye’de aktif olarak satılıyor ve alabilme şansı olanları genel olarak memnun ediyor. Ailenin en çok dikkat çeken modeli ise en altta yer ve en ucuz olan 12 Mini oluyor. Ancak kaynaklara ve rakamlara göre 5,4 inç ekranlı 12 Mini, ailenin en az satanı konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişiler genel olarak ufak telefon kullanmak istemiyor, bu yüzden de Apple’ın 5G 12 Mini için üretimi durduracağı iddia ediliyor. Firmanın elindeki stok mevcut satış koşullarına uzun süre yetecek gibi görünüyor. Üretim durdurma hamlesinin tam olarak 2021’in ikinci çeyreğinde geleceği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Türkiye’de satılan yeni tableti