reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro ve her zaman açık ekran altyapısı Xcode 14 Beta’da göründü

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 Pro modelleri için bir kez daha her zaman açık ekran detayları gündemde.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu modellerden 14 Pro ve 14 Pro Max, son günlerde sık sık gündeme geldiği üzere her zaman açık ekran özelliğine sahip olacak. Bunun için telefonlardaki ekran 1 Hz yenileme hızına kadar inebilecek. Bu konuda en son direkt olarak yukarıdaki videoda gördüğünüz yapı ses getirmişti. Bu iOS 16 Beta 4 içerisinde 9to5Mac tarafından bulunan yapıda, her zaman açık modu aktifken ekran kilitlendiği zaman duvar kâğıdı uyku haline geçiş yapacak ve videoda da görebileceğiniz üzere ciddi şekilde kararacak.

Bu sayede iPhone 14 Pro’ların her zaman açık ekran özelliği, Android tarafındaki birçok rakipten farklı olarak simsiyah ekran üstü öğeler ile donatılmayacak, seçilen duvar kâğıdı da sürekli şekilde görülebilecek. Bu özelliği bu sefer ise Apple’ın Xcode 14 Beta‘sında bulunan bazı detaylar gündeme taşıdı. Apple’ın yazılım temelinde hazırlanmaya devam ettiği altyapı, Xcode keşfine göre göre artık kesin olarak yolda ve görünüşe bakılırsa yukarıdaki videodan farklı olarak istenirse siyah fonda da çalışabilecek. Bu henüz yüzde 100 kesin değil ancak isteyen kişiler her zaman açık ekran modunda duvar kağıtlarını gizleyebilecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14’ler için şimdiye kadar ortaya çıkmış başka bilgiler de var. Örneğin Apple bu yıl telefonlar için farklı bir yol izleyecek ve iPhone 14 Pro ile 14 Pro Max modellerine yeni nesil A16 Bionic işlemciyi koyacak. 14 ve 14 Max modellerinde ise şu an kullanılan A15 Bionic işlemciye yer verilecek. Yani bu yıl “Pro” modeller daha yüksek performans getirecek.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, arkalarında 48 megapiksellik bir geniş açı ana kamera taşıyacak. Bu kamera daha düşük diyafram değeri, yeni optikler ve büyütülen sensör ile 13 Pro ve 13 Pro Max’ten daha çok ışık toplayacak. Pro modellerin arkasında makro / ultra geniş açı + telefoto + geniş açı olmak üzere toplam üç farklı kamera bir araya gelecek. Arkalarında ultra geniş açı + geniş açı olmak üzere iki farklı kamera taşıyacak 14 ve 14 Max’in ise geniş açı ana kamerası yine 12 megapiksel olacak.

iPhone 14 Pro serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display