reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14

iPhone 14 serisi için bir teknik detay daha ortaya çıktı

Apple, daha şimdiden iPhone 14 ailesi ile gündemden düşmüyor. Modeller için bu sefer WiFi bağlantı odağında bir haber var.

iPhone 14 ailesi kısa süre önce önemli eksikleriyle gündeme gelmişti. Geçtiğimiz ay iPhone 14’lerde iPhone 12 ve iPhone 13 ailesinde olduğu gibi bir “mini” model olmayacak bilgisi verildi.

Yeni seride direkt olarak 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max modelleri yer alacak. Yani mini’nin yerini Pro olmayan standart “max” alacak. 2022 iPhone’lar iki adet 6,08 inç ve 2 adet 6,68 inç ekranlı modellerden oluşacak.

İşte bu modeller, son bilgilere göre Wi-Fi 6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olacak. Bu sayede modeller iPhone 13’lere oranla daha kararlı ve yüksek hızda kablosuz veri aktarımı yapabilecek.

Wi-Fi 6E teknolojisi kesin olarak Apple’ın 2022 içerisinde gelecek gibi duran ilk VR / AR gözlük modelinde de olacak. Bu yüksek standart bağlantı teknolojisi sayesinde iPhone’lar ile Apple VR / AR başlık akıcı ve gecikmesiz olarak bağlantı kurabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 ailesi için başka neler biliyoruz?

Ross Young’a göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz ekran olmayacak. Daha önce bunun aksi söylenmişti ancak bu gerçek olmayabilir. Yine sadece Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran sunulabilir. Diğer modellerde 60 Hz ekran karşımıza çıkabilir.

Ortaya çıktığı kadarıyla yeni ailede sadece iPhone 14 arkasında çift kamera taşıyacak. Diğer üç modelin arkasında üçlü kamera kullanılacak. Pillerinin büyüyeceği iddia edilen telefonlar, elbette yine 5G desteğine sahip olacaklar.

Modeller güçlerini ortak olarak 5 nm üretim sürecinden çıkan olası adıyla A16 Bionic işlemciden alacak. Bazı kaynaklar telefonlarda 4 nm işlemcinin olacağını aktarıyor ancak TSMC’nin son açıklaması, modellerin işlemcisi için “N4P” adı verilen 5 nm üretim sürecinin kullanılacağını gösteriyor.

3 nm seviyesine 2023 iPhone’lar ile geçecek bilgisi gelen Apple, “N4P” isimli 5 nm üretim sürecinde çıkacak A16 Bionic ile yine 5 nm temelli A15 Bionic’e oranla devasa performans artışı sunmayabilir. Ancak yine de 5 nm seviyesinin limitlerini zorlayacak N4P ile hatırı sayılı bir artış da mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın