reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 ve iPhone 16

iPhone 15 ve iPhone 16 serisi için yeni periskop kamera bilgileri verildi

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 serisi yanında iPhone 15 ve iPhone 16 serisi için de bilgiler geliyor.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. 2023 yılının eylül ayında bu kombinasyonu temel alan iPhone 15 serisi tanıtılacak. 2024 yılının eylül ayında ise yüksek ihtimalle yine bu kombinasyonda iPhone 16 serisi lanse edilecek. Bu telefonları bugün şimdiden gündeme getiren ise bir periskop kamera detayı oldu. Analist Ming-Chi Kuo’nun tedarik firmaları üzerinden elde ettiği bilgiye göre Apple, yüksek seviyede kayıpsız yakınlaştırma sunan periskop kamerayı ilk olarak önümüzdeki yıl gelecek iPhone 15 Pro Max modelinde kullanacak. Firmanın 15 Pro’ya periskop kamera koymayacağı aktarılıyor.

Kuo, iPhone 16 serisinde ise periskop kameranın hem iPhone 16 Pro hem de iPhone 16 Pro Max modellerinde olacağını belirtiyor. Telefonların içinde yer olmadığı için hayatımıza giren periskop kamera sistemleri, yan konumlandırılan optikler ve ayna sistemleriyle ince telefonlarda yüksek yakınlaştırmayı mümkün kılıyor. Bu sistem Android üreticileri tarafından çok uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max için kamera konusunda neler biliniyor? Yapılan sızıntılara göre telefonlar arkalarında 48 megapiksellik bir geniş açı ana kamera taşıyacak. Bu kamera daha düşük diyafram değeri, yeni optikler ve büyütülen sensör ile 13 Pro ve 13 Pro Max’ten daha çok ışık toplayacak.

Pro modellerin arkasında makro / ultra geniş açı + telefoto + geniş açı olmak üzere toplam üç farklı kamera bir araya gelecek. Arkalarında ultra geniş açı + geniş açı olmak üzere iki farklı kamera taşıyacak 14 ve 14 Max’in ise geniş açı ana kamerası yine 12 megapiksel olacak. Bu telefonlarda periskop kamera olmayacak, en yüksek 3x optik yakınlaştırma sunulacak.

iPhone 15 ve iPhone 16 modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display