reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro LOG Tasarım

iPhone 15 Pro modelleri için periskop kamera ihtimali doğdu

Apple, 2023 yılının sonunda bir değişiklik olmaz ise iPhone 15 serisiyle karşımıza çıkacak. Buradaki iPhone 15 Pro modelleri, periskop taşıyabilir.

Bu eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza yüzde 99 ihtimalle 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu telefonlarda bir periskop kamera olmayacak. Gelen son bilgilere göre bu durum 2023 iPhone modellerinin Pro’ları yani iPhone 15 Pro serisinde değişebilir. Söylendiği kadarıyla Apple önümüzdeki yıl çıkacak telefonlarına periskop temelli telefoto kamera koymak adına gerekli tedarikçiyi bulmuş durumda. Bu ismin Güney Kore merkezli Jahwa Electronics olacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Jahwa Electronics’in bu periskop kamera odaklı parçalar için 155 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı ve özel üretim hattı kuracağı aktarılıyor.

Telefonların içinde yer olmadığı için hayatımıza giren periskop kamera sistemleri, yan şekilde konumlandırılan optikler ve ayna sistemleriyle ince telefonlarda yüksek zoom’u mümkün kılıyor ve Android tarafından uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, periskop kamera sistemine neden bu kadar geç kaldı henüz bilinmiyor. Apple genelde bir teknoloji tam olarak oturmadan geçmek istemiyor ancak periskop kamera sistemi teknolojik olarak hali hazırda oldukça gelişmiş halde.

Apple’ın bu kadar geç kalmasının arkasında çok ileri bir altyapı ihtimali bulunuyor ve bu da iPhone 15 Pro serisi özelinde fazlasıyla merak uyandırıyor. Bu arada sürecin 2024 iPhone’larına kalma ihtimali de bulunuyor.

iPhone 15 Pro serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display