reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 5 ve tüm özellikleri

Apple severlerin merakla beklediği iPhone 5 nihayet gün ışığına çıktı. Uzun zamandır haberini yaptığımız iPhone 5, A6 işlemciye ve 1136×640 piksel çözünürlüklü ekrana sahip. Ekranın piksel yoğunluğu ise 326 ppi. 16:9 en boy oranına sahip 4 inçlik ekranı ise yüzde 44 oranında daha canlı renkler sunuyor. 7,6 mm inceliğe ve 112 gram ağırlığa sahip telefon bir önceki modelden yüzde 18 daha ince ve yüzde 20 daha hafif. iPhone 5’in iPhone 4S ile aynı ekran genişliğine sahip olsa da, uzunluğu değişmiş durumda. Daha önceden de belirtildiği gibi iPhone 5’de LTE (4G) desteği bulunuyor. Apple, Amerika, Asya, Kanada, Avrupa ve Avustralya’da LTE desteğinin olacağını, diğer birçok operatörün de çift taşıyıcı HSPA+ desteğini kullanıcılara sunacağını belirtiyor.

Apple iPhone 5
A6 İŞLEMCİ VE LIGHTNING BAĞLANTI NOKTASI
HSPA+ desteği ile 42Mbps internet hızına ulaşılabileceği belirtiliyor. Apple iPhone 5’in 8 megapiksel sensöre sahip iSight kamerası 3264×2448 çözünürlüğüne sahip ve yüzde 25 daha küçük. iPhone 5’te daha küçük kamera kullanılsa da iPhone 4S ile aynı çözünürlüğe sahip. Ancak iPhone 5’te çekilen fotoğraflar yüzde 40 daha hızlı. A6 işlemcinin de daha kaliteli fotoğraflardaki payı büyük. Telefonun ön kamerasında 720p FaceTime kamera kullanılıyor. iPhone 5’de 30 pin bağlantı girişi yerini 8 pin bağlantı girişine bırakıyor. Lightning adı verilen bu bağlantı noktası eski bağlantı noktasına göre yüzde 80 daha küçük boyuta sahip. Şirket bunun yanında eski aksesuarların ve kabloların kullanılabilmesi için ekstradan bir adaptörü kullanıcılara sunuyor.

Apple iPhone 5
EarPods KULAKLIKLAR
Daha iyi ses desteği için ise 3 mikrofon kullanılıyor. Telefon bunun haricinde 40 saate kadar müzik dinlemenize ve 10 saate kadar video izlemenize olanak tanıyor. Apple iPhone 5’in 14 Eylül’de ön sipariş açılacağı 21 Eylül’de ise satışa sunulacağı belirtiliyor. Apple iPhone 5 haricinde yeni kulaklığı EarPods’u da kullanııların beğenisine sundu. Apple, bir süre önce internete sızan kulaklıkların herkesin kulağına uygun şekilde tasarlandığını belirtiyor. Önümüzdeki hafta satışa sunulacak iPhone 5 ile birlikte satışa sunulacak olan kulaklıklar ayrı olarak da satılıyor.

KARŞILAŞTIRMA
iPhone 5 ve iPhone 4S karşılaştırması

Apple iPhone 5
Apple iPhone 5
Apple iPhone 5
Apple iPhone 5

iPhone 5 TANITIM VİDEOSU

İLGİLİ HABERLER
iPhone 5′in Türkiye’deki satış fiyatları belli oldu [Güncellendi]
iPhone 5′in sözleşmeli satış fiyatları belli oldu