reklamı kapat

POPÜLER

Starhawk incelemesi

Bundan neredeyse 14 yıl kadar önce çıkmış Uprising adlı bir oyun vardı, hatırlar mısınız? Oyunda hem aksiyonun içinde olacak hem de üs inşa edebilecektik. Bu adeta bir devrim demekti. O güne kadar hep tepe kamerasıyla bir komutan olarak oynadığımız strateji oyunlarına ilk kez “ilk elden” dahil olma şansı yakalayacaktık. Uprising verdiği sözlerin bir kısmını tutsa da, ilginç bir şekilde çabuk unutulan bir oyun olmaktan kurtulamamıştı. Çünkü maalesef çok da derin bir oynanış sunamıyor ve kendi yarattığı beklentinin altında kalıyordu. Şimdiyse aynı hedefi Starhawk koyuyor önümüze. Tamamen açık uçlu bir oyun deneyimi sunan oyunda, her türlü kara ve hava aracını da kullanabiliyoruz. Elbette oyunun en önemli vaadi, aksiyon ile eş zamanlı olarak bina dikebiliyor olmamız. Kısacası birkaç oyun türünü bünyesinde barındırıyor Starhawk ve hiç de küçümsenmeyecek bir beklenti oluşturuyor bizlerde. Ne kadar karşılayabildiğineyse gelin hep birlikte bakalım.

BİLİM KURGU ZİYAFETİ
Dürüst olmak gerekirse oyunun çok da ilgi çekici bir konusu yok. Uzak bir gelecekte, diğer galaksiler arasında kolonileşen insanların, yeni madenler bulması ve dolayısıyla birbirlerine düşmeleri söz konusu. Yeni bulunan Rift adlı madenden etkilenen bir kısım insan mutasyona uğruyor ve kolonilere saldırmaya başlıyor. “Aman ne ilgi çekici” dediğimiz noktada oyunun ölçeği devreye giriyor. Starhawk her ne kadar süper ve ilgi çekici bir konuya sahip olmasa da ciddi anlamda çeşitli ve sürükleyici bir oynanışa sahip. Aksiyon ve silahlar gayet yerli yerinde fakat bunun dışında aklınıza gelebilecek her türlü aracı kullanabiliyor olmamız oyun deneyimini çok daha çeşitli bir hale getirmiş. Ama asıl eğlence oyuna adını veren Starhawk’ları kullanmaya başlayınca çıkıyor ortaya. Starhawk’lar çok çok sağlam, hem havada hem de karada gidebilen araçlar. Bir tuşla ister karada mech benzeri bir savaş aracı olarak isterseniz de yüksek manevra kabiliyetine sahip savaş uçağı olarak kullanabiliyorsunuz. Starhawk’lar sadece oynanış olarak değil, sağlamlık olarak da oldukça iyiler. Karşınızda çok çok sağlam bir ateş gücü olmadıkça uzunca bir süre direnebiliyorlar. Fakat sadece Starhawk’lara odaklanıp diğer araçları da es geçmemek gerek. Her türlü kara aracı da hem güvenli bir ulaşım sağlıyor hem de hafif zırhlılar bile oldukça sağlam. Araç kullanımındaki kontrollerde bir aksaklık çarpmadı gözümüze. Oldukça odaklı ve tepkilerinize anında cevap verebilecek kadar keskin tasarlanmışlar. Aynı şeyleri oyunun aksiyon kısmı için de söyleyebiliriz. Karakter animasyonları oldukça yumuşak ve silah kullanımı çok çok keyifli. Her bir silah için farklı balistik ayarlar yapılmış ve her tip çatışma durumu için farklı silahlar kullanabiliyorsunuz. Kısacası Starhawk bir aksiyon oyunundan bekleyebileceğiniz her türlü güzelliği yapıyor size. Fakat oyunun oynadığı kartlar burada bitmiyor. Tüm bu kaosun üzerine bir de içinde bulunduğunuz ya da savunduğunuz üssün özelliklerini geliştirmeniz, savunmasını artırmanız gerekebiliyor. Mesela aksiyonun tam göbeğindeyken yıkılan bir duvarı tekrar dikmeniz gerekiyor. Etrafına otomatik makineli tüfek yuvaları da yerleştirebilirsiniz. Elbette tüm bunların bir bütçesi ve gideri var. Eğer yeterli paranız varsa, binalar alçak yörüngeden istediğiniz koordinatlara bırakılıyor. Tüm bu operasyonlardan sonra aklımıza ilk olarak “tüm bunları kontrollerini nasıl idare edeceğim?” sorusu geliyor. Ortada hiç de karmaşık bir durum yok ancak biraz alışkanlığa ihtiyaç duyuyorsunuz sadece. Örneğin, bina dikmek için üçgen tuşuna basılı tutuyorsunuz ve daire şeklinde bir menü geliyor ekrana. Bu menü üzerinden dilediğiniz bina tipini analog tuşuyla seçebiliyorsunuz. İlk başta bir parça zor gelse de, bir süre sonra eliniz alışacaktır.

TABLO GİBİ
Oyunun özellikle grafikleri son derece göz alıcı, geniş haritalar, karakter ve araç modelleri yumuşak ve şık görünüyor. Oyun sadece tek bir platforma yani PS3’e özel olarak geliştirildiği için de kare oranında düşmeler yaşamıyorsunuz. Kısacası güzel görünmesinin yanında çok da akıcı oynanıyor oyun. Starhawk’ın konu anlatımı için kullandığı dil de gayet iyi. Tüm ara sahneler ekstra bir yükleme sürecine gerek kalmaksızın kesintisiz olarak önünüze sunuluyor ve oyun içi grafikleriyle değil, çizgi roman tekniğiyle anlatılıyor. Geliştiricilerin seçtiği anlatım dili teknik olarak olmasa bile, dramatik olarak gayet etkili sonuçlar çıkarmış ortaya. Konu öyle çok sürükleyici olmasa bile kullanılan anlatım dili, etkisini artırıyor. Fakat tek kişilik hikaye tüm bu oynanış çeşitliliğine, araçlara, geniş haritalara ve bina dikebilme gibi strateji unsurlarına rağmen sadece beş, altı saat kadar sürüyor. Gerçekten büyük hayal kırıklığı… Resmen destansı bir oyun olabilecekken salt beş saatlik bir oyun tecrübesi sunmak bizce hiç doğru bir tercih değil. Tek kişilik senaryonun hemen ardından, çok oyunculu modlara odaklanıyoruz.

BAMBAŞKA DENEYİMLER
Ve bir bakıyoruz ki tek kişilik senaryoda öğrendiğimiz hiçbir şey, çok oyunculu seçeneklerde işimize yaramıyor; resmen apayrı bir oyun oynuyor gibiyiz. Bırakın tüfekleri, araçları, Starhawk’lar bile tek kişilik senaryodaki tepkileri vermiyorlar bize; anında dağılıyorlar. Tek kişilik senaryoda düşmanları darmadağın eden silahlar, su tabancasına dönüşüyor; onlarca düşmanı tutması gereken sağlam duvarlar tuzla buz oluyor; otomatik silah yuvaları pudra şekeri gibi tek bir düşmanı bile haklayamadan dağılıyor. Dolayısıyla oyunun çok oyunculu modları dengesizlikten kabusa dönüşüyor uzunca bir süre. Fakat bunun da bir alışma süreci var elbette. Sadece tek kişilik modun ve çok kişilik seçeneklerin apayrı iki oyun olduğunu bilin. Durum böyle olunca şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya. Madem tek kişilik hikayeyi, çok oyunculu seçenekler için bir hazırlık olarak düşünmeyecektiniz, ne diye bu kadar kısa tuttunuz süresini?

KAÇAN FIRSATLAR
Starhawk çok çok iyi bir oyun olabilecekken tercihini çok oyunculu seçeneklerden yana kullanmış ve tek kişilik hikayeyi kısacık tutarak bizi hayal kırıklığına uğratmış bir oyun. Açıkçası geliştirici ekip müthiş bir oyun düzlemi yaratmış, dinamiklerini oturtmuş ama bunları sıkı bir tek kişilik hikaye anlatmak yerine sadece, çok da iyi olmayan çok oyunculu kısımda ağırlıklı olarak kullanmış. Eğer bir PS3 sahibiyseniz, size özel bu oyuna şöyle bir bakmadan geçmeyin ama kısa sürede tüketeceğinizi de aklınızın bir köşesinde bulundurun.