reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 6s daha düşük pil kapasitesiyle gelebilir

iPhone’ların kullanım süresi tarafında halen istenen performansı sunmadığını biliyoruz. iPhone 6 Plus’ta kullanım süresi bir nebze daha uzun olsa da özellikle iPhone 6’da bir günü çıkarmak çok da kolay olmuyor. Yeni iddialar ise iPhone 6s‘in daha da küçük bir pil kapasitesiyle gelebileceğini gösteriyor.

Haberin detaylarına geçmeden önce Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ile benzer bir yolu izleyen Samsung’u hatırlamakta fayda var. Bilindiği üzere önceki Note cihazlarına göre daha düşük bir pille gelmiş ve S6 edge+’ta da aynı pile yer vermişti. Bu nedenle cihaz henüz piyasaya sürülmeden eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Ancak cihaz piyasaya sürüldüğünde gelen ilk geri dönüşler gayet olumlu olmuştu. Bunun nedeni Samsung’un hem daha tasarruflu bir ekran teknolojisi hem de yüksek verimli bir işlemci kullanmasıydı. Söz konusu durum, pil kapasitesinden ziyade diğer donanım parçalarının verimli olmasının ve optimizasyonun başarılı bir şekilde yapılmasının daha önemli olduğunu ortaya koymuştu.
iphonekutu

İddialara göre Apple da bu şekilde tasarruf sağlayan donanımıyla kullanım süresini uzatmayı ve pilin kapasitesini azaltmayı hedefliyor. Böylece şu anda 2.910 mAh olan iPhone 6 Plus’ın pilinin 2.750 mAh, iPhone 6’nın 1.800 mAh kapasitesindeki pilinin ise 1715 mAh‘e düşürüleceği söyleniyor. Daha düşük pil kapasitesi sayesinde önceki versiyona göre daha hafif olması mümkün olan iPhone 6s ve 6s Plus’ın yeni Force Touch teknolojisi nedeniyle biraz daha kalın olabileceği de iddialar arasında yer alıyor.

Bu bilgilerin yanı sıra iPhone 6s’e ait olduğu iddia edilen bir de kutu tasarımı mevcut. Normalde kutularında sade tasarımı benimseyen ve iPhone 6’nın kutusunda yalnızca kabartmalı bir iPhone tasarımı kullanan Apple’ın, iPhone 6s modelinde cihaz görselinin ortasına bir adet görsel yerleştirdiği görülüyor. Açıkçası tasarım pek Apple’ın çizgilerini yansıtmadığı için kutunun gerçek olup olmadığıyla ilgili net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak 9 Eylül‘de yapılması beklenen sunuma günler kaldığını düşünürsek gerçeği öğrenmek için fazla beklemeyeceğiz gibi görünüyor.

*Haberde kullanılan görsel temsilidir.