reklamı kapat

POPÜLER

VoLTE, Türkiye’de Vodafone ile iPhone’larda

Genişbant üzerinden yüksek kaliteli telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan Voice over LTE (VoLTE) Türkiye’de ilk kez iPhone’larda da Vodafone ile kullanılabilecek.

En basit anlatımıyla VoLTE; 4.5G ile birlikte, sesin de 4.5G data teknolojisiyle birlikte taşınmasını sağlıyor. VoLTE teknik olarak normal ses görüşmelerinden ve Whatsapp, Skype benzeri IP ses görüşmelerinden daha kaliteli ve kusursuz bir görüşme imkanı sunuyor. VoLTE aynı anda data ve ses kullanımına izin veriyor. Örneğin telefonda görüşme yaparken data da kullanılarak konum paylaşmak mümkün hale geliyor. 4.5G şebekelerinin çoğunluğunda 4.5G teknolojisiyle sesli arama yapıldığında, çağrı 2G veya 3G şebekesi üzerinden başlatılıyor. Bu da çağrı başlatma süresinde 5-6 saniyeye varan bir gecikmeye sebep olabiliyor. Ancak, VoLTE özelliği ile ses aramaları da veri üzerinden (VoIP) 4.5G şebekesi ile gerçekleştiriliyor. Böylece VoLTE özelliği ile çağrı başlatma süreleri 1-2 saniyeye indirilirken, kullanıcılara daha hızlı şebekeye erişim ve bağlantı hizmeti sunuluyor. VoLTE özelliğiyle arama yapmak için hem arayan hem de aranan telefonun VoLTE özelliğini desteklemesi gerekiyor.

Bugün yapılan duyuruyla birlikte Vodafone’un bu hizmetinden iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanan tüm Vodafone’lular yararlanabilecek. Haberin devamında daha önceden VoLTE kullanılmaya başlanan diğer telefon modellerini de bulabilirsiniz.

VoLTE nasıl açılır?
ios10-iphone6-settings-cellular-cellular-data-enable-lte
VoLTE’nin açık olup olmadığını öğrenmek için Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > LTE’yi Etkinleştir’e gidin. Ses ve Veri kapalıysa, VoLTE’yi açmak için dokunun.

VoLTE destekli telefon modelleri:
– Samsung Galaxy S6
– Samsung Galaxy S6 Edge
– Samsung Galaxy S7
– Samsung Galaxy S7 Edge
– LG G4
– LG G5
– LG G5 SE
– General Mobile GM 5 Plus
– Vodafone Smart ultra 7
– Vodafone Smart style 7
– Apple iPhone SE
– Apple iPhone 6
– Apple iPhone 6 Plus
– Apple iPhone 6S
– Apple iPhone 6S Plus
– Apple iPhone 7
– Apple iPhone 7 Plus