reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 7’de “tıslama” problemi yaşanıyor

Teknolojik cihazlar satışa sunulmadan önce sayısız testten geçmiş olsa bile bazen gözden kaçan detaylar olabiliyor ve bu nedenle de bazı serilerde problem yaşanıyor. Son olarak Samsung’un başına gelen pil sorunu, Güney Koreli şirketin başını epey ağrıtmıştı. Şimdiyse iPhone 7’de “tıslama” problemi ortaya çıktı. 

Coil Whine, yani bobinden ses çıkması durumu bu zamana kadar her bilgisayarlarda gerçekleşirdi. Fakat telefonların performansının bilgisayarları yakalaması, yakında bu sesin akıllı telefonlarda da artabileceğini gösteriyor. Belirtilenlere göre iPhone 7’ler yük altında çalıştırıldığı esnada cihazdan bazı sesler duyuluyor. Yalnızca sessiz bir ortamda duyulabilecek sesler, normal kullanım sırasında duyulmuyor. Peki bu ses tam olarak neden oluşuyor?

Bilindiği üzere akıllı telefonların içerisinde fan benzeri hareketli bir parça bulunmuyor. Bu nedenle ses çıkması garip gelebilir. Fakat cihazların işlemcilerinde bobinlere yer veriliyor. Cihazdaki akımın istenen seviyede tutulması için kullanılan bobinler üzerinden elektrik akımı geçiyor. Akım fazla yükseldiğinde akımın bir bölümünü kendine çeken bobinler, akımın az geldiği zamanlarda ise depoladığı elektriği kullanıyor. Akım bobin katmanları arasında dolaşırken bir titreşime yol açabiliyor ve bu titreşim de belirli bir frekansta ses çıkmasına neden oluyor. iPhone 7’nin sorununun da bundan kaynaklandığı söyleniyor. Bu problemin neredeyse tüm teknolojik cihazlarda görülebileceği biliniyor. Bu sorunu yaşayan iPhone 7 sahiplerinin ise cihazı değiştirmesi gerekecek gibi görünüyor

Apple şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil. Öte yandan sorunun ne derece yaygın olduğu da bilinmiyor. Bazı iPhone 7 sahiplerinin cihazlarını yüksek performanslı uygulamalarda kullanırken duydukları sesin nasıl olduğuna aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.