reklamı kapat

POPÜLER

iPhone ve Android’li cihazlar için Nokia Here harita uygulaması geliyor

Nokia hala akıllı telefon pazarında başarılı bir geri dönüş yapamasa da rakiplerine sağlayacağı harita uygulamasıyla büyümeyi hedefliyor. Bir zamanların dev şirketi Nokia, dün akşam San Francisco‘da gerçekleştirdiği bir etkinlikle Here olarak adlandırılan harita platformu üzerindeki yeniliklerini kamuoyuna duyurdu. Şirket, dün akşam düzenlenen etkinlikte iPhone ve Android‘li cihazlar için özel bir harita uygulamasını yayınlayacağını belirtti. Nokia buna ek olarak önümüzdeki yıl Mozilla’nın Firefox OS işletim sistemi için de web versiyonunu kullanıcılara sunacağını açıkladı.

iOS uygulamasında yol tarifleri ve toplu taşıma bilgilerinin olacağını belirten Nokia, uygulamanın indirmeye sunulması için Apple’dan onay beklediklerini ifade etti. Şirketin dün akşam duyurduğu Here uygulaması hem yerel hem de bulut tabanlı veri ve işleme yöntemi kullanıyor. Bu yöntem de kullanıcıların üç boyutlu işlemleri daha hızlı şekilde yapmasına olanak tanıyor. Uygulama ayrıca Google Haritalar’ın sokak görünümü deneyimini kullanıcılara sunuyor.

Şirketin, Windows Phone platformunda çevrim dışı kullanımına olanak tanıyacağını ve uygulamanın 2,2 GB’lık bir depolama alanına gerek duyduğu da dün akşamki etkinlikte açıklandı. Nokia bunun haricinde Android cihaz üreticilerinin erişimi için özel bir yazılım geliştirme setini yayınladı.