reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X’i bulmak hiç kolay olmayacak

Apple‘ın yurt dışında 999 dolar, Türkiye’de ise 6.099 TL başlangıç fiyat etiketiyle raflardaki yerini alacak alacak akıllı telefon iPhone X’in ilk parti üretimi fabrikadan çıktı. Ancak bu olumlu sayılan gelişme büyük üretim sorununu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bildiğiniz gibi iPhone X ile uzun yıllardır hayatımıza olan Touch ID parmak izi okuma sistemini kaldıran ve yerine kompleks sensörlere ihtiyaç duyan Face ID yüz tanıma sistemini getiren Apple, kağıt üzerinde her şey çok güzel gözükmesine rağmen Face ID’nin çalışması için gereken TrueDepth kamera sistemi parçalarını tedarik etmekte zorlanıyor. Bu durum merakla beklenen telefonunu üretim kapasitesini zora sokarken, Foxconn’dan çıkan ilk parti iPhone X’lerin sadece 46,500 adet olduğu belirtiliyor. Bu telefonların sadece Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderildiği gelen bilgiler arasında yer alırken, şu an için haftalık 400 bin adet üretilmesi mümkün görünen telefonun dünyanın diğer yerlerine bol miktarda gelmesi oldukça çok zor görünüyor. Milyonlarca iPhone 7 kullanıcısının iPhone 8 yerine iPhone X’i beklediği göz önüne alındığı zaman yüksek fiyatına rağmen ülkemiz dahil olmak üzere birçok yerde bulmak oldukça zor olacak telefon, çok dikkat çekiyor ancak karmaşık yapı istenmeyen sıkıntılar çıkartıyor.

iPhone X, tekrardan hatırlamak gerekirse iPhone 8 ailesinde de yer alan A11 Bionic işlemci üzerine kuruluyor. Face ID sensörlerinin bulunduğu üst çıkıntı haricinde çerçevesiz bir tasarıma sahip olan telefon, 5,8 inç Super Retina ekranıyla en iyi görüntü kalitesini sunmaya hazırlanıyor. Arkasında optik görüntü sabitleme özelliğine sahip 12 megapiksel çözünürlükte çift lensli kamera yer alan iPhone X, şimdiye kadar üretilmiş en yenilikçi iPhone olarak tanıtılıyor.