reklamı kapat

POPÜLER

Apple

iPhone X’un ardından Mac bilgisayarlara beklenen özellik geliyor

Apple, Microsoft Kinect’in teknolojisinin de arkasındaki firma olan 3D vücut hareket sensörleri üzerine çalışan PrimeSense adlı firmayı 2013 yılında bünyesine katmıştı. PrimeSense, Apple’ın iPhone X’da tercih ettiği Face ID’nin arkasındaki bazı teknolojilerin geliştirilmesinde de rol oynamıştı.

Apple ilk kez iPhone X’da kullandığı derinlik algılayabilen TrueDepth kamerasını çok yakında Mac bilgisayarlarda da tercih edebilir. Apple/PrimeSense’in aldığı yeni bir patent bunu onaylıyor. Patent çizimine bakıldığında bilgisayar başında oturan kişinin el hareketleriyle bilgisayarı kontrol ettiği görülüyor.  Elle kontrolün haricinde Mac bilgisayarlara yüz tanıma sisteminin de geleceğini şimdiden söylemek mümkün. Aynı zamanda TrueDepth kamera sayesinde yüzlerin oyun karakterlerine dönüşme ihtimali de bulunuyor.

Steve Jobs dokunmatik ekranlı Mac bilgisayarlara karşıydı

Bu arada hatırlatmakta yarar var.  2011 yılında hayata veda eden Apple’ın kurucularından Steve Jobs, dokunmatik ekranlı Mac bilgisayarlara karşıydı. Dokunmatik ekranlı bilgisayarların zor kontrol edildiği düşüncesinde olan Jobs, dokunmatik ekranın iOS cihazlarında olması gerektiğini düşünmüştü. Apple tarafından alınan yeni patent Jobs’un bu fikrini onaylıyor ve kullanım kolaylığı açısından Mac bilgisayarların gelecekte elle kontrol edilebileceğini gösteriyor.Konu hakkında yeni detaylar geldiğinde sizlerle paylaşacağız.