reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Surface

Microsoft’tan bilgisayarlar ile etkileşimi değiştirecek güçte yeni sistem

Yazılım devi Microsoft, dünyanın en iyi donanım üreticileri arasında yer alıyor. Surface ailesiyle çok iyi işler ortaya koyan firma, bilgisayarlar ile etkileşimi değiştirecek bir sistem de geliştiriyor.

Microsoft‘un aldığı yeni patent, bilgisayar ile kişiler arasındaki etkileşime odaklanıyor. Bu sistem iPhone X‘da yer alan TrueDepth benzeri bir kamera sistemi üzerine kuruluyor. Bu sistem ortamı üç boyutlu olarak algılayabiliyor. Aynı zamanda kızılötesi sinyallerin mesafesini ölçen TOF (Time-Of-Flight) teknolojisini kullanan sistem, kişilerin ekrana dokunmadan bilgisayarlarını kontrol etmesine imkan tanıyor. Lazer temelli ortam haritalandırma ile çok etkili çalışacağı belirtilen sistem, henüz patent aşamasında yer alıyor. Ancak firmanın bunu gelecek Surface modellerine koyabileceği söyleniyor. Bu da gerçekten ilginç dönemin kapıda olduğunu gözler önüne seriyor. Gelecekte dokunmatik ekranlar da tarih olacak izlenimi yaratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Surface

Şirket en son karşımıza Surface Go ile çıktı

Tablet 10 inç boyutunda 1800×1200 piksel çözünürlükte bir 3:2 ekran üzerine kuruluyor. Elbette dokunmatik olan bu ekran, şirketin Surface serisine özel stylus kalemiyle de yönetilebiliyor. Teknik olarak baktığımız zaman tablet gücünü çift çekirdekli 1.6 GHz Intel Pentium Gold 4415Y işlemciden alıyor. Tercih edilen bu işlemci açıklandığı kadarıyla performans ve pil ömrü arasında çok iyi bir denge kuruyor. İsteğe bağlı olarak 4 GB ya da 8 GB RAM ile donantılabilen ürün, 64 GB eMMC ya da 128GB SSD seçeneklerini kullanıcılara sunuyor. Apple iPad Pro’ların karşısına konumlandıran tablet, 9 saate kadar pil ömrü sunuyor.

İlgili Video

Cihazın resmi tanıtım videosu