reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X

Snapdragon X işlemcili bilgisayarlar ile tam uyumlu oyunları gösteren özel site açıldı

Direkt olarak Arm mimarisini temel alan Snapdragon X işlemcili bilgisayarlar ile tam uyumlu oyunları gösteren özel site açıldı.

Microsoft tarafından onaylanan buradaki Linaro imzalı “WorksOnWoA” isimli internet sitesinde “Copilot+ PC” dönemi özelinde satışa sunulan Snapdragon X işlemcili dizüstü bilgisayarlar (Özellikle X Elite modeller) ile tam uyumlu oyunlar gözler önüne seriliyor. Oyun performansları şu an aşırı iyi olmayan yeni nesil Arm temelli işlemciler, açılan siteye göre şu an 1.481 farklı oyunda sorunsuz denilebilecek bir deneyim sunuyor. Sitede Snapdragon X uyumu özelinde oyunlara bir seviye veriliyor. Oyun deneyimini etkileyen hiçbir aksaklık / sorun olmadan 1080p çözünürlükte 60 fps ve üstünde çalışan oyunlara “Mükemmel” deniyor. Oyun deneyimini etkileyen minimum aksaklık / sorunla 1080p çözünürlükte 30 fps ve üstünde çalışan oyunlara “Oynanabilir” deniyor. Oyun deneyimini etkileyebilecek hatalara sahip olan ancak genel olarak çalışan oyunlara “Çalışır” deniyor. Hile engelleme sistemleri ve diğer sorunlar nedeniyle çalışmayan oyunların yanında ise “Oynanamaz” yazıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft bu aralar oyun odaklı önemli duyurular yaptı. Biliyorsunuz yazılım devi Windows’un geleceğini direkt olarak yapay zeka Copilot üzerine kuruyor. Bu konuda OpenAI ile çalışan ve Copilot’u yakında görsel / işitsel algılama yeteneği olan GPT-4o büyük dil modeli ile güçlendireceğini açıklayan firma, bu temelde oyun tarafına da odaklanıyor. Dün gece düzenlenen Build 2024 etkinliği kapsamında sayfanın altındaki demoyu paylaşan yazılım devi, Copilot’un ekranda gördüğü her şey hakkında kişiye yardımcı olabileceğini ve bunlar arasında oyunların da olacağını gözler önüne seriyor. Demoda spesifik olarak milyonlarca oyuncusu bulunan Minecraft oyunu kullanılıyor, Copilot’un önümüzdeki dönemde kişilere açtıkları oyunlarda nasıl yardımlarda bulunabileceği gösteriliyor. Kağıt üzerinde harika görünen bu sistem ile kişiler, geçemedikleri bölümler ya da oyun içindeki objeleri nasıl oluşturabilecekleri konusunda Copilot’tan yardım alabilecek. Çoğu durumda ciddi zaman kazandıracak ve etkileşimi artıracak bu sistem, önümüzdeki dönemde yüksek ihtimalle Xbox oyun konsollarında da yer alacak.

 

Snapdragon X işlemciler yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER