reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X Elite

Düşük fiyatlı Snapdragon X bilgisayarlar da gelecek

 - Güncelleme: 17 Haziran 2024 17:44

Analist Ming-Chi Kuo’ya göre düşük fiyatlı Snapdragon X bilgisayarlar da gelecek. Ancak bu modeller için bir süre daha beklenmesi gerekecek.

18 Temmuz tarihinde pazara çok sayıda Snapdragon X işlemcili dizüstü bilgisayar modeli sunulacak. Bu modeller genel olarak düşük fiyatlı olmayacak (1.000 dolar ve üstü), daha uygun modeller Ming-Chi Kuo’ya göre yıl sonunda gelecek. 599-799 dolar arasında satılacak bu modellerde, iddiaya göre TSMC’nin 4 nm üretim sürecinden çıkan daha güçsüz bir Snapdragon X işlemci bulunacak. Bu arada Snapdragon X Elite temelli masaüstü bilgisayar modelleri de gelecek. Şu an daha çok dizüstü tarafına odaklanan X Elite işlemci, masaüstünde yüksek soğutma potansiyelinin etkisiyle daha da iyi sonuçlar ortaya koyabilir. Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan Arm mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına eğer daha önce görmediyseniz Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılıyor. Ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor.

Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Snapdragon X yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers