reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk

İşten çıkarılan eski SpaceX mühendisleri, Elon Musk’a cinsel taciz davası açtı

İşten çıkarılan SpaceX çalışanları, Elon Musk’a cinsel taciz davası açtı. Musk bu konuda dün de kötü bir haberle gündeme gelmişti.

Sekiz eski SpaceX mühendisi, ABD’de Elon Musk’a karşı cinsel taciz ve diğer nedenlerle dava açtı. Bir mühendis Musk için, “Kadınları ve LGBTQ+ topluluğunu aşağılayan iğrenç cinsel fotoğraflar, meme’ler ve yorumlar üzerinden bilerek ve kasıtlı olarak kötü bir iş ortamı yarattı” dedi. Kadınlara yönelik cinsel taciz ve ayrımcılık konularıyla ilgili endişelerini dile getirdikleri için, hukuka aykırı bir şekilde işten çıkarıldıklarını söyleyen mühendisler, SpaceX’te kadın mühendislerin rutin olarak tacize ve cinsiyetçi yorumlara maruz kaldığını iddia ediyor. Peki dün ne ortaya çıkmıştı? The Wall Street Journal’ın kısa mesajlara, e-postalara, bazı belgelere ve 48’den fazla kişiyle yapılan görüşmelere dayanan yeni haberine göre Elon Musk, SpaceX’teki bazı kadınlarla “cinsel ilişki” seviyesinde yakınlık kurmuş. Haberde Musk’ın daha sonra yönetici ekibine aldığı eski bir SpaceX stajyeriyle cinsel ilişki yaşadığı iddia ediliyor. Musk’ın ayrıca başka bir çalışanıyla da cinsel ilişkiye girdiği iddiası ortaya atılıyor. Musk’ın başka bir kadın çalışandan ise çocuk sahibi olmak istediği ancak reddedildiği iddia ediliyor.

Musk’ın çocuk teklifini reddettiği için kadın çalışana zam yapmadığı ve performansından şikayetçi olduğu da verilen bilgiler arasında yer alıyor. Haberde SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell’in kocasıyla ilişki yaşamakla suçlanan bir SpaceX çalışanı kadının bilgisi de yer alıyor. Musk bu konuda WSJ’nin yorum taleplerine yanıt vermemiş. Shotwell ise WSJ’nin SpaceX’te çalışmanın nasıl bir şey olduğuna dair tamamen yanıltıcı bir içerik ürettiğini ve WSJ haberinin SpaceX’in kültürünü yansıtmadığını söylemiş.

Elon Musk bu tarz bir konuda ilk defa gündeme gelmiyor. Musk geçtiğimiz yıl içinde SpaceX’in Londra’ya giden özel şirket uçağında bir uçuş görevlisini taciz ettiği iddiası ile ses getirmişti. Bu uçuş görevlisinden neredeyse tamamen çıplak şekilde masaj istediği ve masaj sürecinde durumu cinsel ilişkiye çevirmek adına görevliye dokunmaya başlayarak “yaparsan sana bir at satın alırım” dediği iddia edilen Musk, kaynaklara göre bu amacına ulaşamamıştı. Musk’ı reddettiği için SpaceX’in uçuşlarında daha az görev almaya başladığı aktarılan uçuş görevlisi, daha sonra bu durumu avukatı ile beraber SpaceX’e taşıyarak bir şikâyette bulunmuştu.

Bu konuda kadın uçuş görevlisi ile SpaceX arasında bir anlaşma sağlandığı ortaya konuda. Bu anlaşma sonrasında bir NDA (gizlilik anlaşması) imzalanmış ve kadına konuda sessiz kalmayı kabul ettiği için 250 bin dolar ödeme yapılmıştı. Bu konuyu yıllar sonra ortaya çıkaran ise uçuş görevlisi kadının konuşan arkadaşı ve bazı diğer kanıtlar olmuştu. Süreçte bir açıklama yapan Musk ise ortaya çıkan konuyu, “politik olarak motive edilmiş  bir hikâye” olarak nitelendirmiş ve kendisine yönelik bu tarz konuların artacağını aktarmıştı.

Elon Musk gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın