reklamı kapat

POPÜLER

Apple ChatGPT

Apple, ChatGPT kullanımı için OpenAI’a para ödemiyor

Apple’ın iOS 18 işletim sistemi özelinde OpenAI ile kurduğu ChatGPT ortaklığı için şirkete para ödemediği ortaya çıktı.

Kaynaklar tarafından aktarıldığı kadarıyla Apple, OpenAI’ın markasını ve ChatGPT sistemini milyonlarca iPhone’a taşımanın daha değerli olduğunu düşünüyor. Apple sayesinde teknolojilerini çok daha fazla kişiye ulaştıracak olan OpenAI, şu an Apple’dan para almıyor ancak bu ortaklıktan uzun vadede çok daha fazla para kazanabilir. Çünkü iPhone üstünden ChatGPT kullanmaya başlayan kişiler, sistemden daha fazla yararlanmak adına ücretli ChatGPT paketlerinden satın alabilir. Apple Intelligence temelinde atılan adım hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor: “Apple, ChatGPT erişimini iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia ile sunulan deneyimlere entegre ediyor. Kullanıcılar bu sayede hem ChatGPT’nin uzmanlığına hem de görsel ve metin kavrama özelliklerine araçlar arasında geçiş yapmadan ulaşabiliyor. Siri gerektiğinde ChatGPT’nin uzmanlığına başvurabiliyor. Sorular ve herhangi bir belge veya fotoğraf ChatGPT’ye gönderilmeden önce kullanıcıdan onay alınıyor, ardından Siri yanıtı doğrudan sunuyor. ChatGPT, sistem genelindeki Writing Tools’a da entegre edilecek. Writing Tools, kullanıcıların yazdıkları şeyler hakkında içerik oluşturmalarına yardımcı olacak. Compose ile kullanıcılar ChatGPT görsel araçlarına erişip yazılarını tamamlayan farklı stillerde görseller üretebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ChatGPT’ye erişen kullanıcılar için yerleşik gizlilik korumaları sunuluyor. İstekler OpenAI tarafından kaydedilmiyor ve kullanıcıların IP adresleri gizli tutuluyor. Hesaplarını bağlamak isteyen kullanıcılar ise ChatGPT’nin veri kullanım politikalarına bağlı oluyor. GPT-4o destekli ChatGPT bu yıl içinde iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya gelecek. Kullanıcılar bu özelliğe hesap oluşturmadan, ücretsiz olarak erişebilecek. ChatGPT aboneleri ise hesaplarını bağlayıp bu deneyimlerde ücretli özelliklerden de yararlanabilecek.”

Apple Intelligence için şirketin yaptığı bilgilendirme ise şöyle: “Tamamen ücretsiz olan Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’nın bir parçası olarak bu sonbaharda ABD İngilizcesi dilinde beta sürümüyle kullanıma sunulacak. Bazı özellikler, yazılım platformları ve diller gelecek yıl içinde eklenecek. Apple Intelligence; Siri özelliği etkinleştirilmiş ve aygıt dili ABD İngilizcesi olarak ayarlanmış iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max ve M1 ve daha yeni çiplere sahip iPad ve Mac modellerinde kullanıma sunulacak.”

ChatGPT gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X