reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar’dan 2017’ye özel “mücevher” serisi: F-Type 400 Sport ve R-Dynamic [Video]

2017 ile birlikte yeni modellerini ilk sergileyen markalardan olan Jaguar, 2017 F-Type ailesi ve iki yeni model seçeneğiyle karşımızda.

İngiliz performans kültürünün eski popüleritesini arayan süvarisi Jaguar, F-Type ailesine getirdiği yeni model varyasyonları ve teknolojik geliştirmelerle kullanıcıların ilgisini çekmek için podyumdaki yerini aldı. 2012 yılında gelen makyajın ardından önceki jenerasyonlara göre nispeten daha başarılı satış rakamlarına ulaşan ve kullanıcılar tarafından benimsenen F-Type, 2017 yılında da markanın son teknolojisi ve performansnın harmanlandığı bir nokta olacak.

Tasarım / Donanım

Eğer bir Jaguar modeli üzerine konuşuyorsak tasarıma her zaman ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Alfa Romeo ve Aston Martin gibi geçmişten günümüze var olan tasarım karakterini koruyan otomobilleri kullanıcılarla buluşturan markalardan olan Jaguar bu konuda kendi karakterini ortaya koymaya devam ediyor. Jaguar’ın 2017 makyajıyla elden geçirdiği F-Type’ın tasarımında devrimsel olarak nitelendirebileceğimiz bir değişimin yer almadığını söyleyebiliriz. Ön ve arka tamponlarla birlikte LED teknolojisne sahip farlar F-Type’ta yapılan küçük değişimlerin dış taraftaki kolunu oluşturuyor.

2017ftype16
Jaguar’ın dış tasarımdan ziyade F-Type’ın içerisine getirdiği güncellemeler bizlere “Bu otomobil gerçekten elden geçmiş” dedirten değişimleri içeriyor. Bir otomobil eğer sizi dışarıdan etkilemeyi başarırsa yapacağınız ilk şey adımlarınızı hızlandırıp kapıyı açmak ve koltuğa oturmak olur. İşte F-Type’ın 2017 güncellemesinde yer alan en önemli geliştirmelerden biri koltuklarda yatıyor. Bir önceki jenerasyonda kullanılan koltuklardan 8 kg daha hafif bir yapıya kavuşan yeni koltuklar donanım seviyesine göre değişim göstermekle birlikte deri kaplı döşemeyi –opsiyonel olarak Siena Tan derisi satın alınabiliyor– beraberinde getiriyor.


2017 F-Type’ın koltuğuna oturduktan sonra bizleri yine model varyasyonuna göre değişiklik gösteren Jaguar’ın sportif direksiyonu karşılıyor. Makyaj dahilinde elden geçen bölümler arasında multimedya sisteminin yer aldığı ve merkezde konumlanan 8 inçlik ekran da var. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için çözünürlüğü ve dokunma geribildirimi artırılan Touch Pro ekran eş zamanlı olarak trafik ve hava durumu bilgilerini verebiliyor. Kullanıcılar bu ekrandan akıllı park asistanı uygulamasına da doğrudan erişim sağlayabiliyor. Jaguar, 2017 F-Type’ta kullanılmak üzere GoPro ile ortak geliştirdiği ReRun uygulamasının da tanıtımını gerçekleştirdi. Kullanıcılar GoPro kameralarıyla birlikte sürüş deneyimlerini bu uygulama üzerinden paylaşabilme imkanının yanı sıra hız, vites, g kuvveti ve motorun anlık bilgilerine de erişim sağlayabiliyor.

Yeni yılın en güzel hediyeleri: Jaguar F-Type 400 Sport ve R-Dynamic

Jaguar, 2017 model yılıyla birlikte F-Type’ın standart versiyonlarına ek olarak iki adet model varyasyonuyla karşımıza çıktı. Bunlardan sadece 2017 yılına özel olarak üretilecek olan F-Type 400 Sport‘ta sürüş dinamiklerine etki edecek şasi geliştirmeleriyle birlikte büyüklüğü artırılmış Super Performans fren kaliperleri, ayarlanabilir sürüş dinamiği ve 20 inçlik jantlar yer alıyor. 3.0 litre hacimli altı silindirli motorun görev yaptığı modelin toplam güç değeriyse yaklaşık 400 beygir. Jaguar’ın tanıtımını gerçekleştirdiği diğer versiyon olan R-Dynamic‘te süpersarj destekli V6 motorun 355 ve 375 beygir güç değerlerine sahip iki farklı versiyonu sunuluyor. Donanımsal olarak da kullanıcısını memnun edecek potansiyele sahip olan varyasyonda sürücüye yardımcı destek sistemleri ve otomatik park asistanı gibi yardımcı etmenler de es geçilmemiş.

Gelelim ailenin demirbaşlarına… Jaguar, altı silindirli makinelerine yer vermeye devam ettiği F-Type ailesinin standart versiyonlarında arka tekerlekten itiş ve dört tekerlekten çekiş altyapı seçeneklerini kullanıcıların tercihine sunuyor. Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip versiyonlar sadece otomatik şanzımanla satışa sunulurken F-Type’ı manuel olarak kullanmayı tercih eden kişiler arka tekerlekten itiş altyapısına sahip modeli satın almak zorunda. Sekiz silindirli makinenin yer aldığı versiyonlar sadece dört tekerlekten çekiş sistemiyle sunulurken ailenin en güçlü üyesi SVR, 567 beygirlik güç değerini kullanıcısına sunuyor.

Fiyat

2017 Jaguar F-Type ailesinin standart versiyonlarının başlangıç fiyatı 51.450 sterlinden başlıyor. Aileye yeni katılan R-Dynamic 55.150, sınırlı sayıda üretilecek olan 400 Sport ise 70.115 sterlinlik yurt dışı fiyatlarıyla alıcılarını bekliyor olacak.

VİDEO