reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Japonya’dan hırsızları suç üstü yakalayan yapay zeka destekli kamera [Video]

Çin’in yapay zeka destekli güvenlik sisteminden sonra benzer bir sistem de Japonya‘dan geliyor. Yapay zeka dükkan içindeki müşterinin hareketlerini anlayabiliyor.

Çin’in güvenlik güçleri tarafından sık sık kullanılan yapay zeka destekli gelişmiş gözetleme sisteminin benzer bir versiyonu da Japonya’da bulunuyor. Dükkanlar için tasarlanan güvenlik kamerasının yapay zeka sistemi yeni makine öğrenimi teknikleriyle gelişmiş bir gözetleme yeteneğine kavuşuyor. Japon telekomünikasyon devi NTT East ve Earth Eyes Corp girişiminin bir araya gelerek oluşturduğu yapay zeka güvenlik kamerasının özellikleri dikkat çekici. Güvenlik kamerasının ismi AI Guardman olarak geçiyor. Çin’deki polis gözetiminden farklı olarak bu sistem dükkan sahipleri düşünülerek oluşturulmuş. Dükkan içindeki olası hırsızlıkları önlemek adına geliştirilen sistem Carnegie Mellon Üniversitesinin açık kaynak kodlu teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş. Teknik olarak sistem insanları iki boyutlu olarak tarıyor ve hareketlerini görebiliyor. Eğer şüpheli bir durum varsa dükkan sahibini bağlantılı uygulamasıyla uyarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelişmiş gözetim sistemi

Sistem kullanıcı hareketlerini analiz ederek, müşterinin raftan aldığı eşyayı yerine koyup koymadığını anlayabiliyor. Çantasına attığını ya da başka bir yere koyduğunu ayırt edebiliyor. Böylelikle dükkan sahipleri için de hırsızlık vakalarını önlemek kolaylaşıyor. Ayrıca dükkanda sürekli yer değiştiren ürünleri tespit edip, doğru yerlere koyarak hizmet kalitesini hep yüksek tutmak da mümkün oluyor. Kameranın temmuz ayında 2.150 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacağı belirtiliyor. Bulut desteği için de aylık 40 dolar bir ücreti bulunuyor. NTT, kameranın ve sistemin önümüzdeki 3 yıl içinde 10 bin dükkanda yer almasını beklediklerini kaydediyor.