reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S

Kaza yapıp alev alan Tesla Model S’in açıklanamayan pil sorunu

Tesla araçlarıyla ilgili çıkan kötü haberlerin ardı arkası kesilmiyor. İki gencin hayatını kaybettiği Tesla Model S kazasının ardından federal soruşturma raporu yayınlandı.

Elon Musk’ın Türkiye’ye getirmeye hazırlandığı Tesla’nın başındaki kara bulutlar bir türlü dağılmıyor. 8 Mayıs’ta gerçekleşen Tesla Model S kazasına ilişkin federal araştırma raporu yayınlandı. Bu rapora göre Model S’in pili korkutucu kazanın ardından 2 kez alev almış. Önce kısaca kazayı hatırlatalım. 186 km/s hızla giden Model S, duvara çarparak kaza yapmıştı. Daha sonra araç ilerlemeye devam ederek bir kez daha duvara toslamıştı. Şahitler aracın ikinci çarpışmanın ardından alev aldığını kaydetmişti. Olay yerine intikal eden itfaiye ekipleri Model S’i alevler içinde bulmuştu. Zaten haberin ana görselinde de kaza yapan Model S’in son hali görünüyor. Ekiplerin yaklaşık 1.135 litre su ve köpükle aracı söndürmeyi başardığı kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki kez alev almış

Daha sonra inceleme için götürülen aracın, inceleme noktasında bir kez daha alev aldığı ve yeniden söndürüldüğü belirtilmiş. Aracın pilinin neden bir kez daha alev aldığına ilişkin ise bir açıklama yok. Hazırlanan resmi raporu buradan okuyabilirsiniz.

Bu durum ise Tesla araçların pillerinin alev almasına ilişkin ilk kez çıkan bir haber değil. Daha önce de Tesla araçlarında benzer problemler olduğuna ilişkin haberler basında yer almıştı. En yakın tarihli olaylardan biri ise 16 Haziran’da gerçekleşen “kazasız yanma” vakası. Oyuncu Mary McCormack‘ın Twitter hesabından paylaştığı video, kaza yapmamış Tesla’nnın yolun ortasında alev almış halini ortaya koyuyor. Eşinin aracı olduğunu belirten McCormack, alevin durduk yere çıktığını iddia ediyor. Haberin devamında McCormack’ın paylaştığı videoyu izleyebilirsiniz.

İlgili video

Mary McCormack’ın paylaştığı alev alan Tesla