reklamı kapat

POPÜLER

Jüpiter’den Dünya’ya ilk fotoğraf

Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’den ilk fotoğraf geldi. Jüpiter’i araştıracak Juno uzay aracının gezegenin yörüngesine girdikten altı gün sonra gönderdiği fotoğrafı paylaşan NASA’ya göre daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için birkaç hafta beklememiz gerekiyor.

Birbirlerine en yakın oldukları anda Dünya’dan 588 milyon kilometre uzaklıkta olan Jüpiter’i araştırmak için gönderilen Juno uzay aracı, üzerindeki JunoCam aracılığıyla ilk fotoğrafını çekti. Gezegenin yörüngesine yerleştikten altı gün sonra çalışmaya başlayan ve ilk fotoğrafı gönderen JunoCam’in, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları ancak birkaç hafta sonra göndermesi bekleniyor.

4,3 milyon kilometre uzaklıktan çekilen renkli fotoğrafta Jupiter’in Büyük Kırmızı Leke‘si ve devasa gezegenin dört uydusundan üçü; fotoğrafa göre soldan sağa Io, Europa ve Ganymede görünüyor.

Juno görevi boyunca gezegene 4.100 km’ye kadar yaklaşacak, bulut katmanının altında ne olduğunu araştıracak, gezegenin nasıl oluştuğu, yapısı ve atmosferi hakkında daha çok şey öğrenmeye çalışacak.