reklamı kapat

POPÜLER

Kia EV6

Kaç adet ve hangi versiyonlar geliyor? Kia EV6 Türkiye satışları öncesi bilmeniz gerekenler

Özel bir etkinlik kapsamında sorularımızı yanıtlayan üst düzey marka yetkilileri, Kia EV6 için meraklı bekleyişin kısa süre içerisinde sona ereceğini ifade etti.

Kia’nın girdiği her pazarda ödülleri kaşığın da ötesine geçerek kepçeyle eve getiren elektrikli modeli EV6 için haziran ayıyla birlikte oyunda yeni bir bölüm açılacak. Önümüzdeki ayla birlikte Türkiye satışlarına başlanılması planlanan Kia EV6, Güney Koreli üreticinin elektrik odaklı agresif adımlarının yeni dönemdeki ilk temsilcisi olma özelliğini de taşıyor. Özel bir etkinlik kapsamında bir araya geldiğimiz Kia Türkiye’nin üst düzey yetkilileriyle, merakla beklenen modelleriyle ilgili en güncel bilgileri alma fırsatına eriştik. Halihazırda transfer aşamasında oldukları söylenen ilk parti EV6’ların mayıs ayı içerisinde Türkiye’ye gelmesinin beklendiği açıklandı. Araçların satışı ise haziran ayı içerisinde resmi olarak başlayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kia EV6 iki farklı versiyonla tercih edilebilecek

EV6’nın ilk örneklerini getirecek olan hamleyle birlikte şimdilik sadece 21 tane otomobilin stok kapsamında satışa sunulacağı bilgisini de çok net bir şekilde aldık. İlk partinin ardından sıralı diğer girişlerle birlikte Kia Türkiye’nin, 100 ile 120 adet EV6’yı 2022 sonunda Türkiye’deki kullanıcıların beğenisine sunma hedefi de edindiğimiz detaylar arasında. EV6 ailesi Türkiye’de GT Line ve GT olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Yüksek performanslı GT modelinde 406 kilometrelik net menzil verisi paylaşan Kia, menzile daha çok odaklanan GT-Line içinse 506 kilometrelik menzil söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EV6 GT modeli çift elektrik motorunun yüksek düzeyde veriler üreten bir versiyonunu taşıyor. 585 PS güç ve 760 Nm torka sahip olan bu versiyon 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 3,5 saniyede tamamlıyor. Türkiye’de satışa sunulacak GT-Line ise, 77 kWh bataryası ve iki adet elektrik motoruyla 325 PS güç ve 605 Nm değerlerine sahip olacak. Araç performans tarafında 5,2 saniyelik 0-100 değeriyle öne çıkıyor. EV6’nın en iyi oranda sunabildiği menzil 510 km olarak açıklanırken güçlü paket olan GT’de ise 405 kilometre olarak veriliyor. Bu da güç için menzilden feragat edilmesi zorunluluğu demek. EV6 GT’nin 260 km/s hıza kadar çıkabiliyor olması T


Hyundai grubunun E-GMP platformu üzerine geliştirilen EV6, bu sayede ultra hızlı şarj desteğiyle geliyor. 800V hızlı şarj desteği sayesinde aracın bayaryasını yüzde 10’dan yüzde 80 batarya doluluk seviyesinde sadece 18 dakika getirmek mümkün. Daha az bir zamanı olan kullanıcılar yaklaşık 4,5 dakikalık hızlı dolumla 100 kilometre menzile sahip olabiliyor. 40.900 dolarlık başlangıç fiyatıyla Amerika’da satışa sunulan EV6, bölgede beş farklı versiyon üzerinden tercih edilebiliyor. Datışa sunulan modelin fiyatları donanım ve motor kombinasyonlarına göre 55.900 dolara kadar yükselebiliyor.

İlgili video