reklamı kapat

POPÜLER

wikipedia

Kadınlar Wikipedia’yı yeterince çekici bulmuyor

Bazı web sitelerinin özellikle hitap ettiği bir cinsiyet vardır. Örneğin otomobillerle ilgili siteler daha çok erkekler tarafından okunurken; moda, eğlence, magazin gibi kategorileri olan siteler kadın ziyaretçilerin ilgisini daha çok çeker. Ancak cinsiyet gözetmeksizin yayın yapan sitelerde cinsiyet dağılımı orantılı olmayınca bu daha ilgi çekici hale gelir. Örneğin Wikipedia gibi.

Wikipedia’nın verilerine göre, siteye katkı yapan kullanıcıların yalnızca yüzde 8,5’ini kadınlar oluşturuyor. Kadın yazarların da çoğunu yaşça büyük kimseler oluşturuyor. 18-24 yaş aralığındaki genç kesimin oranı çok az. Wikipedia’daki bu cinsiyet orantısızlığı, “erkek egemen” yapısıyla bilinen sosyal paylaşım sitesi Reddit’inkinden bile daha fazla. Görünüşe bakılırsa Wikimedia Foundation’ın bu açığı kapatmak için yaptığı çalışmalar da işe yaramamış.

Kadınların Wikipedia’ı tercih etmemesinin birçok sebebi olabilir. Facebook, Instagram, Pinterest gibi kadın ziyaretçi akınına uğrayan siteleri düşünürsek, bunu vakit darlığıyla açıklayamayız. Kadınlar basitçe Wikipedia’yı yeterince “çekici” bulmuyor, diyebiliriz. Onun yerine görece daha eğlenceli mecralarda vakit geçirmeyi tercih ediyorlar.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kadınlar Wikipedia’yı yeterince çekici bulmuyor” için bir cevap

  1. enisn dedi ki:

    Saçma… Kadınlar bilgi edinmek yerine kendi bildiklerini okuyor