reklamı kapat

POPÜLER

Kalabalık metropollere alternatif multi asansör sistemi [Video]

Araç trafiği kadar insan trafiği de metropoller için büyük problem. Özellikle Londra, New York, Hong Kong ve elbette İstanbul gibi her yıl göç alan kalabalık metropoller için bu durum yıldan yıla işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Thyssenkrupp tarafından geliştirilen asansör sistemi, bu soruna alternatif bir çözüm sunuyor.

MULTI isimli sistem, adından da anlaşılacağı üzere çok yönlü hareket edebilen bir asansör sistemi. Halat ve kabloların yerini manyetik şaftların aldığı konseptte, asansörler hem dikey hem de yatay olarak hareket edebiliyor. Yüksek binalar ve metro ağları arasında geçiş yapabilen asansörler, insanları bir noktadan diğerine bir adım bile atmasına gerek kalmadan seyahat etmesini sağlamış oluyor. “Metro içinde metro” diyebileceğimiz konsept, her ne kadar ürkütücü olsa da epey kullanışlı görünüyor.

Thyssenkrupp’un MULTI asansör sistemi Londra’yı esas alarak geliştirilse de aynı sorundan muzdarip birçok şehre de uygulanabileceği belirtiliyor. Thyssenkrupp ayrıca bu yolla bir şehrin metro ağının da daha kolay genişletilebileceği görüşünde. Londra metrosu için çalışmalarına başlanan MULTI asansör sistemi 2017’ye kadar test aşamasına gelmiş olacak.