reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft, gideceğiniz katı önceden tahmin eden akıllı asansör üzerinde çalışıyor

Gündelik hayatı kolaylaştıran yenilikçi çözümleriyle adından söz ettiren Microsoft’un sıradaki hedefi asansörler. Bloomberg‘de yayınlanan Microsoft araştırma ekip başkanı Peter Lee röportajı, firmanın gelecek projeleri hakkında fikir veriyor.

Peter Lee’ye göre asansörleri geliştirilen özel yapay zeka ile birleştiren yetkililer, kişinin hangi kata gideceğini önceden kestirebilmeyi başardı. Üstelik bunun için yüz tanıma gibi herhangi bir donanım altyapısı kullanmayan mühendislerin sırrı insan alışkanlıklarında yatıyor. Öyle ki üç ay boyunca asansör önüne yerleştirilen sensörler aracılığıyla şirket çalışanlarının konuşmaları, günlük rutin hareketleri ve düzenli şekilde tekrarlanan diğer aktiviteleri kayıt altına alındı. Sistemin öğrenme evresinin sona ermesiyle uygulama sürecini başlatan Microsoft, kişinin o saat diliminde nereye gitmek istediğini doğru tahmin edebildi.

Diğer taraftan sözlü diyaloglardaki geleceğe dönük planları da algılayan asansör, vakti geldiğinde ofisinizden ayrıldığınızda hangi kata gideceğinizi tanımlayarak buna uygun davranış gösterebiliyor. Çalışmaların sürdüğünü dile getiren Lee, gelecekte komutla işlem yapmanın sona ereceğini, artık cihazların bizim adımıza karar verebileceklerini ifade ederek fikirlerin de bu çerçevede tasarlandığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Microsoft, gideceğiniz katı önceden tahmin eden akıllı asansör üzerinde çalışıyor” için bir cevap

  1. Teknolog dedi ki:

    Bence cok gereksiz bir calisma olmus. Sonucta asansorde nereye gidecegini isaretlemek tek bir parmak hareketine bakiyor, insanliga pek de buyuk katkilar saglaycak bir bulus oldugunu soylemek sacma olur.

    Tabi yapay zeka icin iyi bir gelisme, zeka anladiklarina karsin asansor yerine baska konuslara el atabilse daha yararli olur.