reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı asansörü rekoru kırıldı!

Hitachi tarafından yapılan bağımsız testlerde elde edilen sonuçlar Çin’de bir dünya rekoru sahibinin olduğuna işaret ediyor.

İcat ve ihtiyaç arasındaki sonsuz ilişki doğrultusu ve teknolojinin önü alınamaz gelişmesiyle her yeni gün etkileyici bir projeyle karşılaşmaya devam ediyoruz. Bu hız doğrultusunda bir bir kırılan dünya rekorları bizlere yol gösterecek en önemli işaretler arasında. Gökdelenlerin birbirleriyle yarıştığı ve yeni basamakların eklendiği bu sınıfta doğan yegane ihtiyaçsa şüphesiz asansör. Elbette mümkünse hızlı olmak koşuluyla. Dünyada on Çin’de ise en uzun gökdelenler listesinde kendisine ikinci sırada yer edinen CFT Finans Merkezi binası için Hitachi tarafından geliştirilen ultra hızlı asansör toplam uzunluğu 530 metre olarak ölçülen bu gökdelende ulaşım sorununu çözmek için görev yapıyor.


Yapılan bağımsız testlerde saatte 76 kilometre hıza eriştiği Hitachi tarafından açıklanan ve dünyanın en hızlı asansörü olarak da kabul edilen asansör bu hıza değerini başlangıç ile zirve noktası arasında yani zemin ile 95. kat arasında yakaladı. Asansörde kullandığı sabit mıknatıslı senkron motoru sayesinde böylesine bir ivmelenme elde ettikleri açıklayan Hitachi yetkilileri sistem içerisinde özel bir frenleme ve kulaklarda sorun yaşanmaması adına basınç ölçme teknolojisine yer verdikleri ve ultra hızlı yeni asansörlerin test sürecinin devam ettiğinin de altını çiziyor.