reklamı kapat

POPÜLER

Uzaya asansörle çıkmak ister miydiniz?

Kim asansörle uzaya gitmek ister? NASA, bu ilk bakışta çılgınca fikri gerçekleştirmek için yoğun çaba harcıyor, ancak dünya üzerindeki başka kurum ya da şirketler de konu üzerinde duruyorlar. İşte bunlardan biri Japon inşaat şirketi Obayashi. Avustralya Yayın Kurumu’nun (Australian Broadcasting Corporation) raporlarına göre Obayashi, 2050 yılına kadar uzaya asansörle ulaşılabilecek fonksiyonel bir asansör inşa etmeyi planlıyor. Bu plan, 60 bin km’lik bir asansör olarak özetlenebilir. Çılgınca!

Bu asansörün nispeten düşük giderlerle oluşturulabileceği düşünülüyor. Dünya yüzeyine inşa edilen platformlardan gönderilen roketlere göre daha düşük maliyetlere insanların ve yüklerin uzaya taşınması amaçlanıyor. Asansör için bir de uzay istasyonu oluşturulması planlanıyor. Doğal bir sebep-sonuç ilişkisinden yola çıkıldığında zaten, “yukarı” çıkıldığında ulaşılacak bir nokta da olmalı. İnşaat için söz konusu gereksinimler ise bir hayli zorlu.

Örneğin mevcut fikir için nanotüplerle oluşturulacak kabloların kullanılması gerekiyor. Şimdilik bu tüplerden sadece 3 cm uzunlukta olanlar üretilebiliyor. Ancak Obayashi Ar-Ge Müdürü Yoji Ishikawa’ya göre 2030 yılında istenilen uzunlukta tüplerin üretimi mümkün olacak. Yani teknolojinin gelişimi ile uzaya asansörle çıkma fikri bir gün gerçek olabilir. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

YORUMLAR