reklamı kapat

POPÜLER

Togg T10X elektrikli otomobil

Kamuda kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeili araç kullanımı yasaklanıyor

 - Güncelleme: 13 Mayıs 2024 11:30

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün bir basın toplantısı düzenledi ve kamuda alınacak tasarruf tedbirleri duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulduğu kadarıyla kamuda kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeili araç kullanımı yasaklanıyor (Yeni dönemde öncelik özellikle Togg T10X’de olacak). Ayrıca üç yıl süreyle yeni araç satın alma ve kiralama da yapılmayacak, burada aktarıldığı kadarıyla ihtiyaç fazlası ve ekonomik ömrünü tamamlamış taşıtlar satışa çıkarılacak. Peki bugün başka neler duyuruldu? Savunma ve güvenlik hariç, kamuda personel servisi hizmetinin toplu taşıma olan yerlerde kaldırılacak. 3 yıl süreyle yeni hizmet binası alımı ve yapımı durdurulacak. Yeni bina kiralanmayacak. Yeni lojman ve sosyal tesis alımı/yapımı yasaklanacak. Mevcut tesisler ekonomiye kazandırılacak. 3 yıl boyunca emekli olanlar kadar kamuya yeni personel alınacak. Destek personeli sayısı azaltılacak. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri geliştirilecek. Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirilecek. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır gelecek. Kamuda hizmet içi eğitim, toplantı gibi faaliyetler artık lüks otellerde değil, kamu tesislerinde yapılacak. Sokak ve cadde ışıklandırılmasında LED dönüşümü hızlandırılacak. Kamu binalarında enerji verimliliği artırılacak. E-yazışma sistemine geçiş tamamlanacak. Tebligatlarda elektronik sisteme geçilecek. Kurumsal arşivler elektronik ortama taşınacak. Yayın, rapor vb tanıtım amaçlı dokümanlar basılmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Temsil ve tanıtma ödeneklerinde yüzde 25 kesinti yapılacak. Uluslararası toplantılar ve milli bayramlar hariç; gezi, kokteyl, yemek vb faaliyet düzenlenmeyecek. Eşantiyon hediyeler yasaklanacak. Demirbaş alımları 3 yıl süreyle durdurulacak. Mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10 kesinti, yatırım ödeneklerinde yüzde 15 kesinti uygulanacak. Tek seferlik gelire dayalı kalıcı harcama programları başlatılamayacak. Verimsiz harcamalara son verilecek. Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e göre istisnasız tüm kamu personelleri bu kararlara uymak zorunda olacak. İzleme, denetim, raporlama ve yaptırım yapılacak. İdari yaptırım ve para cezası uygulanacak.

Kamuda kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeili araç kullanımı yasaklanması yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli