reklamı kapat

POPÜLER

meteor

Kapı tutucusu olarak kullanılan taşın “100 bin dolarlık” sırrı [Video]

88 yıldır bir çiftlikte kapı tutucusu olarak kullanılan taşın 100 bin dolar değerinde bir meteor parçası olduğu anlaşıldı.

Evinizde en çok göz önünde bulunan bir eşyanın bu gezegene ait olmadığını öğrenseydiniz ne yapardınız? Evdeki eşyalarımızın bazen ev dekorasyonuna uymadığını ya da bir eşyanın evin diğer odasına daha çok yakışacağını fark edebiliyoruz. Ama kapı tutucusu olarak kullandığımız bir nesnenin bu gezegene oldukça yabancı olacağını anlayabilmemiz bir “ışık yılı” alırdı. Böyle bir durumla karşılaşan ve ismini açıklamak istemeyen Michiganlı adam, haberin ana görselinde de görülen ilginç taşı bu senenin başında Central Michigan Üniversitesi’ndeki bir jeologa götürmüş. Mona Sirbescu isimli jeolog ve Smithsonian Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalar sonrasında yüzde 88 demir ve yüzde 12 nikel içeren taşın bir meteor parçası olduğu doğrulanmış. Taşın değerinin 100 bin dolar olduğu ve Smithsonian Enstitüsü ile başka bir müzenin taşı satın almak istediği de ayrıca belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adamın taşla ilginç karşılaşması

Central Michigan Üniversitesi’nin yaptığı basın açıklamasına göre olayın arkasında şöyle bir hikaye yatıyor: Adam, taşla ilk kez 1988 yılında Michigan’da satın aldığı bir çiftliğin içinde karşılaşıyor. Kendisine çevreyi gezdiren çiftçiye kapı tutucusu olarak kullanmak üzere ağır bir nesne sorduğunda çiftçi, adama taşı getiriyor. Taşın bir meteor parçası söyleyen çiftçi, taşı 1930 yılında gece vakti büyük bir gümbürtüyle düşen meteordan kopardıklarını anlatıyor. Taş, çiftliğin içinde olduğu için de çiftliği satın alan adamda kalıyor.