reklamı kapat

POPÜLER

Karanlıkta parlayan yıldız yolu [Video]

Hangimiz gece karanlık bir yoldan geçerken adımlarımızı hızlandırmadık ki? Karanlık yolu mu yoksa aydınlık yolu mu tercih edersiniz diye sorulsa büyük çoğunluğun tercihi aydınlıktan yana olacaktır. İşte bu durumdan en az bizim kadar rahatsız olan İngiliz firması Pro-Teq Surfacing, Starpath (yıldız yolu) ile soruna inovatif ve estetik bir çözüm getiriyor.

ÇEVRE DOSTU
Starpath, istenilen yüzeye uygulandığında su geçirmeyen, görünmez bir tabaka oluşturuyor ve gün boyunca aldığı UV ışınlarını kullanarak uygulandığı alanın gece parlamasını sağlıyor. Beton, ahşap ve diğer katı yüzeylere uygulanabilen ürünün yaratıcılarından Hamish Scott, ürünün tamamen çevre dostu olduğunu ve şehir aydınlatmalarına bir alternatif olabileceğini belirtiyor. Kullanıcılara farklı renk seçenekleri ve farklı büyüklüklerde uygulama imkanı da sunan Starpath ile özellikle şehirlerin karbon salınım oranlarının ve aydınlatma bütçelerinin azaltılması amaçlanıyor.

KOLAY UYGULAMA
Hamish Scott, ürünü test etmek için İngiltere Cambridge’de bulunan bir park içerisindeki 150 metrekare alanda gerçekleştirilen kurulumun sadece yarım saat sürdüğü ve alanın dört saat içerisinde kullanıma hazır hale geldiği belirtiliyor. Hem kolay uygulanabilir olması hem de mevcut yüzeyde herhangi bir kırma veya sökme işlemine gerek duyulmaması ürünün maliyetini oldukça aşağı çekiyor. Ürünün koşu yolu, bisiklet yolu veya engellilere ayrılan yollar gibi kamusal alanlarda kullanımının yanı sıra özel mülk bahçeleri gibi bireysel olarak da kullanılması mümkün. Yapısı gereği göz almaması veya yansıma yapmaması, özel amaçlı uygulamalarda çevreyi rahatsız etmeden kullanıma izin veriyor.

Ürünün mevcut parlaklık seviyesi ile sokak aydınlatmalarının yerini tamamen alacağını söylemek elbette mümkün değil. Kaynak olarak doğal gün ışığı kullandığı için güneşin az olduğu günlerde gece parlaklık seviyesi de daha düşük olacaktır. Bir de ürünün test edildiği ülkenin çoğunlukla güneşe hasret İngiltere olduğunu dikkate aldığımız zaman durumun önemi daha çok anlaşılacaktır. Ancak şehrin sakinlerine kendilerini daha güvende hissettireceği ve şehre farklı bir estetik katacağı ortada.

VİDEO