reklamı kapat

POPÜLER

Karavan taleplerinde artış; Türkiye pazarı 2 kat büyüyecek

Karavan taleplerinde artış; Türkiye pazarı 2 kat büyüyecek

Özellikle pandemi dönemi sonrası yaşanan ihtiyaçlar doğrultusunda Türkiye’de karavan tipi araçlara ilgili oldukça arttı.

Karavan kullanımı dünyanın hemen hemen her yerinde gelişen ve büyüyen bir hobi. Özellikle yaşanan küresel pandemi sonrası insanlar tatil ve hobi süreçlerini daha özel ve izole olarak geçirmeyi tercih ediyorlar. Bunun üzerine bu tip araçların sunduğu mobilite avantajları da onları daha da popüler yapıyor. Peki ülkemizde sektrör ne durumda? Gelecekte bizi neler bekliyor?

Birleşik Fuar Yapım AŞ (BİFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural, ”Karavana talep aslında pendemiden önce Avrupa ve Amerika’da yoğun iken, ülkemizde karavanla yaşam ve turizm çok zayıftı. Fakat pandemi ile bunun bir ihtiyaç haline geldiği anlaşıldı. İnsanlar hem çekme hem de moto karavan ve daha da ileri giderek Tiny House gibi hareketli evlerle bu yaşam biçimini benimsedi”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pandemide bı tip araçlara talep arttı. Bu talep Tiny houslarda da gözümüze çarpıyor. Bu evlerde çok büyük gelişme oldu. Çünkü insanlar artık temel atma, inşaat yapma gibi zaman alan süreçlerle ilgilenmek istemiyor. Birkaç odadan oluşan Tiny housları bahçelerine koyup direk yaşamak istiyor. Özellikle Tiny houslar karavandan daha hızlı büyüyor. Ağırlıkla turizm sektöründen talep fazla. Bu alanda butik otel konseptinde kullanılıyorlar”

Karavan sektörü her geçen gün büyüyor

Böylece hem kiralama hem de sanayi tarafından şirketler oluştu. Gelişmeye bağlı olarak karavan kamp alanlarının oluşturulması gerekiyor. Çünkü karavanınızı alıp, hemen deniz kenarına çekeyim orada denize gireyim mantalitesi değil. Şimdi bununla özellikle doğal güzelliklerin olduğu bölgelerde bir alt yapı süreci başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin Karadeniz’de başlayıp, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’ya ya da Akdeniz’e uzanan birtakım rotalar oluşturulacak. 10-15 günlük gezi imkanı sunulacak. Büyük araç kiralama şirketlerinden karavan kiralama imkanı sundu. Olası bir araç arızası oluşması ve yeni karavan getirilmesi imkanı da sağlayacak. Böylece yeni bir turizm alanı da oluşturulacak” 

İlginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

https://log-com-tr.cdn.vidyome.com/embed/Kzn7BWUplsq.html