reklamı kapat

POPÜLER

üç boyutlu metal yazıcısı
üç boyutlu metal yazıcısı
üç boyutlu metal yazıcısı

Karşınızda dünyanın en büyük üç boyutlu metal yazıcısı [Video]

Üç boyutlu yazıcı teknoloji denildiği zaman akla hemen plastik geliyor. Ancak uzun süredir alanda malzeme olarak olarak metal kullanan modeller de bulunuyor. Avustralya merkezli Titomic ise süreci çok daha büyük hale getiriyor. Karşımızda dünyanın en büyük üç boyutlu metal yazıcısı bulunuyor;

Üzerinde uzun zamandır çalışılan bu üç boyutlu metal yazıcısı, Titomic‘in alanda geldiği son noktayı gözler önüne seriyor. Tam 9 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde 1.5 metre yüksekliğinde baskı alanı bulunan teknoloji harikası, bu alana bağlı kalmak zorunda da değil. Yani istenildiği zaman daha büyük baskıların alınabildiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. 3D yazıcının çalışma mantığı da benzerlerine göre çok daha yenilikçi. Açıklandığı kadarıyla sistem metali eriterek baskı gerçekleştirmiyor. Bunun yerine robot kol tarafından yüksek hızda fırlatılan metal tozu parçacıkları (Titanyum) kullanılıyor. Şirketin Kinetic Fusion adını verdiği bu teknik, süpersonik hızda fırlatma yaptığı için metal parçacıklarını mekanik olarak bir araya getiriyor. Bu sayede katmanlı üretimi mümkün kılan teknik, gerçekten hayranlık uyandırıyor. Üretim sürecinde materyal kaybı yaşatmayan 3D metal yazıcı, ısı kullanmadığı için baskıya zarar verme riskini de ortadan kaldırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üç boyutlu metal yazıcısı büyük imkanlar sunuyor

Bu metal yazıcı sayesinde başta uçak kanadı olmak üzere birçok parçanın kolayca üretilebildiği söyleniyor. Diğer ufak çaplı benzerlerinden çok daha hızlı çalışan sistem, Titanyum harici materyaller de kullanabiliyor. Denizcilik, havacılık, bisiklet ve askeriye gibi alanlara odaklanan yazıcı, üretimin artık ne kadar kolay ve verimli hale geldiğini gösteriyor. Aşağıda yer alan video ise firmanın Kinetic Fusion tekniğinin ufak çaplı da olsa nasıl çalıştığını gösteriyor.

Video