reklamı kapat

POPÜLER

BMW Motorrad Concept 9cento

Kendine has özel ceketleri olan motosikletle tanışın: BMW Motorrad Concept 9cento [Video]

26 Mayıs 2018

Concorso d’Eleganza Villa d’Este kapsamında sergilenmek üzere tanıtılan BMW Motorrad Concept 9cento, farklı sınıfların detaylarını barındırıyor.

Her yıl dünyanın birçok farklı yerinden klasikler ile güncel modelleri bir arada görmemizi sağlayan ender organizasyonlardan birisi olan Concorso d’Eleganza Villa d’Este, bugün itibarıyla kapılarını açıyor. Hafta içerisinde Ferrari’nin SP38 isimli projesini ilk kez sergileyeceği etkinlik olarak belirlemesiyle adından söz etmeye başladığımız organizasyona çok ciddi katılım olması beklenmekte. Bu katılımcılardan birisi olan BMW ise, 2018 yılını motosiklet meraklılarının ilgisi çekecek bir projeyle taçlandırma hamlesini duyurdu. BMW Motorrad tarafından geliştirilen 9cento isimli konsept motosikletiyle organizasyonda kendisine yer açacak olan marka, sınıfın gelecekte tasarım itibarıyla nereye doğru şekilleneceğinin de mesajını veriyor.

İki felsefe tek noktada

Performans ile uzun yol motosiklet felsefesinin ortak noktada buluştuğu BMW Motorrad Concept 9cento projesinin makine bölümüyle ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor. Teknik detaylardan ziyade daha çok tasarımı üzerine inceleme yapabileceğimiz projede ilk dikkat çeken noktalardan bir tanesi depo. Burada oldukça keskin üç boyutlu bir dile yer veren BMW tasarımcıları, yapı olarak touring felsefesinden de faydalandığı için arka tarafa ek depolama alanı sağlaması adına klipslere yer veriyor. Burası bagaj dışında artçı için ikincil koltuk olarak da kullanılabiliyor. Uzun yol felsefesinin önemli yansımalarından birisi de süspansiyon kısmında. Sönümleme yapısının esnek olabilmesi adına uzun yaydan faydalanılması konfor anlamında alınmış yegane önlemlerden. Gövde panellerinin yoğun olarak güçlendirilmiş plastik ve karbon fiber alaşımlarının bir araya gelmesinden ötürü daha hafif ve çevik bir kullanıcı deneyiminin de kapıları aralanmak istenmiş.

BMW Motorrad ekibinin motosikletle birlikte, projeye özel olarak geliştirdiği iki farklı ceketin olması da gerçekten pek fazla görmediğimiz detaylar arasında. Sport ve Touring olmak üzere iki farklı karakter düşünülerek tasarlanan bu ceketler rafine edilmiş deri ve Kevlar kumaş karışımı ile imal edilmiş. Sportif versiyonda siyah, mavi ve beyaz rengin kombinasyonundan faydalanan BMW’nin, omuzlara entegre ettiği koruyucuları 3D yazıcılardan üretmesi de ayrıca hoşumuza giden detaylar arasında. İkinci cekette ise kalite algısı yükseltilmiş, yani bir anlamda uzun yolun felsefesi gereği daha “ağır” bir his için deriye daha çok ağırlık verilmiş. Üretim süreciyle ilgili şimdilik herhangi bir bilgisini alamadığımız projenin tanıtım videosunu ana görsel üzerinden izleyebilirsiniz.

YORUMLAR