reklamı kapat

POPÜLER

Kia EV9

Kia EV9; elektrik macerasında boyut atlayan gösterim

Seri üretim öncesi etkileyici detaylarıyla heyecan yarayan Kia EV9, elektrik geleceğinin teknolojik deneyimlerinden de mesajlar taşıyor.

Amerika’da kapılarını açan Los Angeles Otomobil Fuarı’nın en iddialı katılımcılarından birisi de Kia. Grubun bir diğer üyesi Hyundai ile elektrik geleceğinin amiral modellerini sergileyen Güney Koreli üretinin sahneye çıkarttığı isim EV9 oldu. 2024 yılında seri üretime geçirilecek elektrikli SUV modelinin ön gösterimi niteliğini taşıyan Kia EV9 konsepti, açıklanan altyapı dinamikleri üzerinden Hyundai SEVEN ile paralellik gösterecek. SEVEN’da olduğu gibi radikal tasarım çizgileriyle dikkat çeken elektrikli SUV, iç yaşam alanında da markanın vizyonu hakkında önemli bilgiler veriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlarla Kia EV9

EV9, Hyundai grubunda gördüğümüz E-GMP platformu üzerine inşa edilen bir konsept olarak karşımıza çıkıyor. Teknik sınırları sebebiyle gayet tatmin edici olan bu platformla birlikte aracın kapıları 482 kilometreye varan menzile doğrudan açıyor. Platformun en önemli desteklerinden biri de hızlı şarj. Markanın hızlı şarjda yeni nesile geçiş olarak nitelediği hızlı şarj desteği sayesinde 30 dakikalık dolumla yüzde 10’dan yüzde 80 dolum seviyesine gelinebilecek. Bu da şehir içi ile birlikte şehir dışında da kullanıcıları rahatlatabilecek önemli özellikler arasında. EV9’a ebatsal olarak baktığımızda ise; 4.930 milimetre uzunluğa, 2.055 genişliğe, 1.790 milimetre yüksekliğe ve 3.100 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz. Bu değerleri üzerinden EV9’u pek çok noktadan Telluride’dan daha ileride konumlanan bir model olarak da lanse edebiliriz.

İlgili video

Hyundai Ioniq 5