reklamı kapat

POPÜLER

Kimya laboratuvarı ayağınıza geldi [Video]

Teknoloji her alanda insanoğluna fayda sağlıyor. Gittikçe küçülen teknolojik cihazları cebimizde ya da bileğimizde taşıyor olmak artık herkes için çok sıradan olsa da tıbbın sınırları içinde kalan gelişmelere henüz yeterince vakıf olamadık. Fakat araştırmalar gösteriyor ki yediğimiz yemekten zehirlenip zehirlenmeyeceğimizi söyleyecek sensörün çantalarımıza girmesine az kaldı.

Yiyeceklerde glüten içeriği olup olmadığını ölçebilen Nima‘yı geliştiren 6SensorLabs‘in kurucu ortağı ve yöneticisi Shireen Yates, Wall Street Journal‘a yaptığı açıklamada bu teknolojinin diğer proteinleri veya gıda zehirlenmesine yol açan türde bakterileri teşhis edebilen bir versiyona uyarlanabileceğini ifade ediyor.

Nima

Şu anda ön siparişe açık olan Nima, cepte taşınabilecek kadar küçük bir sensör. Çölyak hastaları başta olmak üzere glütenli yiyeceklerden kaçınanlar için bir laboratuvar görevi gören Nima’nın kapsülüne yiyeceğin küçük bir parçası test için yerleştiriliyor. İki dakikanın ardından sonucu ekranında gösteren Nima, iOS uygulaması sayesinde sonuçları paylaşmaya da imkan tanıyor. Böylece ilgilenen diğer kullanıcıları da bilgilendirmek mümkün oluyor. Ürün, piyasaya çıktığında 250 dolardan satılacak. Ön sipariş fiyatı 199 dolar olan Nima’nın hangi tarihte piyasada olacağı henüz belli değil.

VİDEO

YORUMLAR