reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Fiat 124 Spider

Klasik Fiat 124 Spider elektrikli otomobil dönüşümüyle karşımızda

Son yıllarda çokça karşılaşmaya başladığımız klasik otomobillerin elektrik dönüşümü bu kez Fiat 124 Spider merkezli olarak hayata geçirildi.

Advertisement

Otomobil üreticilerinin gelecek merkezine oturttuğu elektrik gücü artık hayatın büyük bir alanına nüfuz edecek niteliklerde. Kademeli şekilde pazar payı artmaya devam eden modeller için işin önemli bir boyutunda da klasik otomobiller var. Son birkaç yılda örneklerini çok gördüğümüz dönüşüm projelerine dahil olan klasik Fiat 124 Spider da, bundan sonrakiler için bir örnek olarak kayıtlardaki yerini alacak. Amerika merkezli Roadster Salon tarafından gerçekleştirilen proje sadece motor değişiminin de ötesinde başlı başına bir restorasyonu içeriyor. Öyle ki bu restorasyonla birlikte karşımıza adete yeni bir otomobil çıkarılmış durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiat 124 Spider fabrikadan çıktığı ilk güne getirildi

Aracın elektrik üniteleri kısmında bizi iki adet motor karşılıyor. 200 beygir güç ve 271 Nm tork üreten bu birliktelik 124 Spider’ı 0’dan 100’e sadece 6 saniyede taşıyabiliyor. Markanın açıkladığı maksimum sürat değeri 210 km/s iken, kat edebilebilecek menzil değeriyse 140 kilometre olarak teknik tabloda karşımıza çıkmakta. Proje elektrikli modeller arasında manuel şanzıman kullanılan ilk örnek olarak da kayıtlara geçiyor. Yaklaşık 140.000 dolarlık etiket fiyatıyla meraklılarına sunulacak olan otomobilden toplam bazda ise sadece 20 adet üretilmesi planlanıyor.

İlgili video

Jaguar E-Type Zero