reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia 1 IV

Sony Xperia 1 IV

Klasik tasarım, güncel donanım: Karşınızda “Sony Xperia 1 IV”

Akıllı telefon pazarının geride kalan isimlerinden Sony, 2022’de de yeni telefonlar tanıtacak. Sony Xperia 1 IV ve Xperia 5 IV yolda.

Advertisement

Sony, geride bıraktığımız yıl çok az sayıda dikkat çeken akıllı telefon modeline imzasını attı. Firma 2022’de de ürün gamını aşırı oranda büyütmeyecek ancak pazarı yeni nesil Xperia modellerinden de mahrum bırakmayacak. İşte bu bağlamda yolda olan Sony Xperia 1 IV ve Xperia 5 IV için bir sızıntı yapıldı. Bu sızıntı spesifik olarak üstte yer alan Xperia 1 IV için oldu ve telefonun tasarımı karşımıza çıkarıldı. GizNext‘te gösterilen alan cihaz, firmanın klasik tasarım çizgisinden bir kez daha vazgeçmediğini gösteriyor.

Üstten ve alttan kalın çerçeveleri olan, bu sayede bir ekran deliği ya da çentiği bulunmayan Xperia 1 IV, parmak izi sensörünü yanda taşıyor ve düz ekran ile gövde yapısını benimsiyor. İnce uzun bir yapısı olan amiral gemisi, kaynağa göre kamera modülü ile beraber 9,5 mm kalınlığında ve tam gövde boyutu 164.7 x 70.8 x 8.3mm seviyesinde. 3,5 mm kulaklık girişi taşıyan telefon, 6,5 inç OLED ekran taşıyor.

Daha önceki sızanlara göre Sony Xperia 1 IV modeli gücünü Snapdragon 8 Gen 1 işlemciden ve en üstte 16 GB RAM’den alıyor. 45W şarj destekli 5.000 mAh pil üzerine kurulacak ve kablosuz şarj sunacak telefon, arkasında yenilenmiş sensörlere sahip üçlü kamera sistemi taşıyor. Mayıs ayında lanse edilebileceği aktarılan Sony Xperia 1 IV, dediğimiz gibi 2022’deki tek model olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xperia 1 IV’ün ufak kardeşi olacak Xperia 5 IV, kaynağa göre 6,1 inç ekran üzerine kurulacak ve bu ekranı Gorilla Glass Victus ile koruyacak. 4.500 mAh pili bulunuyor bilgisi verilen telefon, bir amiral gemisi olarak Snapdragon 8 Gen 1 işlemci üzerine kurulacak. Telefonun arkasında kaynaklara göre 12 megapiksel ana + 12 megapiksel ultra geniş açı + 12 megapiksel 3x optik zoom kameraları bir araya gelecek.

Sony akıllı telefonlar uzun zamandır Türkiye’de satılmıyor. Firma yeniden yapılanma kapsamında Türkiye dahil birçok pazarda telefon satmayı bıraktı ve bu durum 2022’de de değişmeyecek gibi görünüyor. Bu açıdan yeni telefonlar da Türkiye’ye gelmeyecektir.

Sony Xperia 1 IV yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın