reklamı kapat

POPÜLER

Koenigsegg ile Qoros bu kez elektrikli bir fastback için bir araya geliyor

08 Nisan 2017

Kam mili olmayan motor teknolojisinin ilk kullanıldığı marka olan Qoros, hiper otomobil üreticisi Koenigsegg ile bu kez elektrikli bir otomobil için bir araya geldi.

İsveç merkezli hiper otomobil üreticisi Koenigsegg tarafından Kasım 2016’da tanıtılan eksantrik mili olmayan motor teknolojisi geleneksel içten yanmalı otomobil motorlarında önemli bir yeniliğin kapılarını aralamıştı. Sistem sayesinde ağırlık olarak standart motorlara oranla çok daha hafif olan bu motorların ilk kez Koenigsegg’in kardeş şirketi olarak nitelendirebileceğimiz Çin merkezli üretici Qoros‘un modellerinde kullanılacağı açıklanmıştı. Tanıtım sürecinin üzerinden geçen bir yıllık bir zaman zarfının ardından yeni bir proje için bir araya gelen bu ikili bu kez elektrikli bir otomobilin hazırlıklarını yapıyor.


Bu yıl 17. kez kapılarını açacak olan Şangay Otomobil Fuarı‘nda konsept formuyla tanıtılması beklenen otomobilin ilk detayları da organizasyon öncesi ortaya çıkmaya başladı. Görseller doğrultusunda fastback gövde tipine sahip olduğunu gördüğümüz model 9 QlectriQ adıyla karşımızda olacak. Resmi olmamakla birlikte otomobille ilgili ortaya çıkan teknik detaylar da yok değil elbette. Geliştirme sürecinde karbon fiber parçaların yoğun şekilde kullanıldığı modelin 0’dan 100’e yaklaşık üç sayinede erişebileceği ve tek seferde 500 kilometrelik bir menzil değeri sunacağı gelecen bilgiler arasında. 19 Nisan’da kapılarını açacak olan Şangay Otomobil Fuarı’ndan evvel modelle ilgili diğer detayları da görmeyi bekliyoruz. 9 QlectriQ ile ilgili son gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR