reklamı kapat

POPÜLER

Qoros 3 HB

Koenigsegg’den gelenekleri değiştirecek motor teknolojisi [Video]

Süpersport otomobil üretici Koenigsegg ve FreeValve ekibi, eksantrik mili olmayan yeni nesil motor teknolojileriyle önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak motorların ilk adımı attı.

İsveç merkezli süpersport üreticisi Koenigsegg, otomobil teknolojilerinde sadece süpersport otomobillerle sıunırlı kalmadığını gösteren bir çalışmaya imza atttı. Geçtiğimiz süreçte konpset olarak karşımıza çıkan eksantrik mili olmayan motoru Çin’de düzenlenen Uluslararası Otomobil Parça ve Aksesuarları Fuarı‘nda kullanıcıların karşısına çıkardı. Koenigsegg’in kardeş firması olarak nitelendirebileceğimiz FreeValve ile birlikte geliştirdiği eksantrik (kam) mili olmayan motor, kullanıldığı otomobilin genel ağırlık ve performans parametrelerinde olumlu sonuçların alınmasında önemli katkı sağlıyor.
freevalveengine5

FreeValve’in ürettiği eksantrik mili olmayan motorda, mil grubu yerine subapların açılış ve kapanış zamanlanmasını pnömatik motor üzerinden kontrol eden elektronik bir sistem bulunuyor. Eksantrik mili takımının motor dahilinde çıkarılmasıyla birlikte 20 kg‘a kadar ağırlık kazanımı sağlayan FreeValve ekibi bu sayede motoru daha kompakt bir yapıda üretebiliyor. Bu teknolojiyle birlikte, turbo basıncının aşırı yükselmesini önlemek amacıyla kullanılan wastegate valfi, direkt enjeksiyon sistemi, triger kayışı gibi motor elemanları mil takımına ek olarak motor dahilinde kullanılmayan parçalar olarak ifade ediliyor. Koenigsegg ve FreeValve ortaklığıyla geliştirilen 1.6 litre hacimli, 230 beygir güç ve 320 nm tork değerine sahip motor, yüzde 47‘ye kadar güç ve yüzde 45‘e kadar daha fazla tork üretirken, yüzde 15‘e kadar da daha az karbondioksit salınımı yapıyor. 2009 yılında kurulan Qoros‘un, 3 hatchback modelinde kullanılacak olan motor, ileriki süreçte daha büyük hacimli motorlarda ve Koenigsegg’in süpersport modellerinde kullanılmasının ilk adımı olarak nitelendiriliyor.

VİDEO