reklamı kapat

POPÜLER

Kawasaki’nin devrimsel akıllı sistemi gün yüzüne çıktı [Video]

Kawasaki’nin geçtiğimiz aylarda çalışmalarını başlattığını duyurduğu sürücünün hissiyatına ve komutlarına göre hareket eden akıllı sisteminin etkileyici detayları ortaya çıktı.

Kawasaki, ürettiği motosikletleriyle segmentinde referans modelleri kullanıcılara sunan bir üretici. Bu haberimizde sizi standartların dışına çıkaracak bir Kawasaki projesinin etkileyici detaylarıyla buluşturacağız. Geliştirdiği teknolojiyle motosiklet sürüş deneyimine yeni bir boyut getirmeye hazırlanan Kawasaki, sürücüyle interaktif olarak iletişime geçen sistemiyle birlikte, gelecek jenerasyonlarda motosiklet ve sürücünün konuşarak anlaşmasını planlıyor. Tepkiler ve komutlara göre kullanıcısına öneriler sunan sistemi, trafik, hız, hava durumu başta olmak üzere bir çok koşulda çözüm önerisi üretebiliyor.
kawasaki4

Kawasaki’nin Duygusal Motor ve Doğal Diyalog Sistemi (Emotion Generation Engine and Natural Language Dialogue System- Rideology) adını verdiği sistemde sürücünün anlık duygusal verileri analiz edilip anlık öneriler sunuluyor. İlk bakışta kulağa biraz garip gelse de konsept aşamasında olan projenin detaylarına indikçe gerçekten devrimsel bir ürün olduğunun farkındalığına varıyoruz. Projenin tanıtım videosunda karşımıza çıkan özellikler gerçek hayatta ne kadar başarılı bir şekilde aktarılı bilemeyiz lakin şu anlık fazlasıyla etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Videoda sürücünün “Trafikten hoşlanmıyorum” komutuna, “Eğer 5 km/s daha yavaş gidersen yeşil ışığı yakalayabilirsin” önerisini sunan sistem muhtemel çarpışma ve tehlikelerde sürücüyü uyarabiliyor. Hava durumuna ve yol şartlarına göre sürücüne sürüş modu değiştirme önerisi de sunan robotik sistem, virajlara yüksek hızlı girilmesi halinde “fren yap” uyarısını veriyor. İleriki süreçte akıllı cihazlarla uyumlu olarak çalışması planlanan sistemin gerçek hayatta ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise henüz bilinmiyor.

VİDEO

Kawasaki’nin Duygusal Motor ve Doğal Diyalog Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?