reklamı kapat

POPÜLER

2021 Mercedes-AMG GT Black Series
2021 Mercedes-AMG GT Black Series
2021 Mercedes-AMG GT Black Series
2021 Mercedes-AMG GT Black Series
2021 Mercedes-AMG GT Black Series
2021 Mercedes-AMG GT Black Series
2021 Mercedes-AMG GT Black Series

720 beygirlik canavar: 2021 Mercedes-AMG GT Black Series

İlk önce GT R Coupe, daha sonrasında dört kapılı GT 63 S modelini tanıtan Mercedes-Benz, 2021 Mercedes-AMG GT Black Series modelini görücüye çıkardı. Sunduğu performansla sınırları zorlayan otomobilde revize edilmiş çift turbo 4 litre hacimli V8 AMG motor yer alıyor.

Shelby GT350 ve Ferrari otomobillerde olduğu gibi Mercedes-AMG GT Black Series‘te de düz bir krank mili bulunuyor. Düz krank mili otomobilin daha iyi motor tepkisi ve daha fazla güç sunmasını sağlıyor. Bu değişime ek olarak yeni eksantrik milleri, daha büyük turbo kompresörler, daha büyük ara soğutucular ve revize edilmiş bir egzoz sistemi karşımıza çıkıyor.

V8 motorlarda yaygın olarak iki tip uygulanıyor. Bunlardan biri AMG’nin de bugüne kadar tüm motorlarında uyguladığı ve her bir silindir sırasındaki krank pimlerinin birbirine 90 derece açıyla durduğu “Cross-Plane”. Diğeri ise tüm krank pimlerinin 180 derece açıyla birbirinin üzerine binerek dengelendiği “Flat Plane”.  Otomobil 720 beygirlik gücüyle otomobil tutkunlarını heyecanlandırıyor. AMG tarafından üretilmiş en güçlü V8 motoru bünyesinde barındıran model saatte 325 kilometre hıza ulaşabiliyor. Saatte 100 kilometre hıza 3,1 saniyede ulaşabilen Mercedes-AMG GT Black Series’te 7 vitesli çift kavramalı şanzıman bulunuyor. Otomobil0-200 km/s hızlanmasını ise 9 saniyenin altında tamamlıyor. Karbondan üretilen ve sadece 13,9 kg ağırlığa sahip tork tüpü, AMG GT’de kullanılan alüminyum örneğe göre yüzde 40 daha hafif.  

Karbon ön tampon altı eklentisi iki aşamada “Sokak” ve “Yarış” olmak üzere manuel olarak ayarlanabiliyor ve böylece farklı kullanım koşullarına uyarlanabiliyor. Yarış modunda aracın ön bölümünün altında öne doğru uzayan ters kanat şeklinde bir difüzör oluşuyor. Sürüş hızına bağlı olarak bu bölüm artan rüzgâr basıncının etkisiyle daha da ileri çıkarak gövde altındaki hava akış hızını artırıyor 

Mercedes-AMG ekibi vites oranlarını ve vites mantığını da revize ettiğini belirtiyor. Otomobil, motor ve tekerlek bölgelerine hava akışını artırmak için GT3 yarış otomobillerinden esinlenmiş dev bir ızgaraya sahip. Kaputtaki büyük havalandırma kanalları daha fazla motor soğutması sağlıyor.

2021 Mercedes-AMG GT Black Series satış fiyatı ne kadar?

2021 yılının başında satışa sunulacağı açıklanan AMG GT’nin fiyatı ise henüz açıklanmadı. GT T Pro’nun yurt dışındaki fiyatının 200 bin dolar olduğu göz önüne alınırsa bu modelin fiyatının daha yüksek olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

İlgili video

Yeni Mercedes-AMG GT Black Series tanıtım videosu