reklamı kapat

POPÜLER

Konsol katili oyun makinesi Steam Box’un ilk prototipi görüntülendi

Daha önceki haberimizde cihazın oyun kumandasına ilişkin detayları paylaşmıştık. Steam Box tam olarak bir oyun konsolu değil, daha ziyade ihtiyaçlara uygun olarak uyarlanmış bir PC olarak düşünülebilir. Sahip olduğu tüm parçalar değiştirilebiliyor ve Valve’in prototipinin yanı sıra farklı üreticiler tarafından farklı modellerinin de üretilmesine olanak sağlıyor. Üretilen prototip, Core i7 işlemci ve NVIDIA GTX 780 Titan ekran kartına sahip.

steam-box-baglanti
CES 2014’DE TANITILACAK
Prototip Steam Box’dan 300 adet üretilerek beta testlerini gerçekleştirmesi için seçilen kullanıcılara gönderilecek. Valve’in sunduğu platformun diğer konsol üreticilerinin sahip olduğu platformlardan en büyük farkı bağımsız geliştiricilerin erişimine izin veren açık bir platform olması. Üretilecek olan Steam Box’ların satış fiyatına ilişkin net bir açıklama olmasa da firma, fiyat seviyesinin diğer oyun konsolları ile aynı düzeyde olacağını belirtiyor. Sisteme ilişkin en büyük endişelerden biri SteamOs işletim sisteminin Linux tabanlı olması ve Windows versiyonu ile geliştirilen oyunların SteamOs’da çalışmama ihtimali. Firmadan gelen bilgilere göre 2014 CES fuarında birkaç farklı modelin sergilenebilmesi için bazı PC üreticileri ile anlaşmalar yapılmış durumda.

65 MİLYON KULLANICI
Steam platformunun mevcut kullanıcı sayısının 65 milyonu geçtiğini de belirtelim. Xbox Live üyesi 48 milyon kullanıcı varken bu rakam Playstation Network için 110 milyon civarında. Valve’in bu kapsamlı projesinin hayata geçmesiyle birlikte ev eğlencesi sektöründe rekabetin nasıl bir seyir izleyeceğini önümüzdeki dönemde hep birlikte takip edeceğiz.

YORUMLAR