reklamı kapat

POPÜLER

Köprü ve viyadükleri dikey şehirlere dönüştüren çılgın proje

İtalya’da çeşitli sebeplerden ötürü kullanılmaz hale gelerek adeta harabe niteliği taşıyan köprü ve viyadükler için geliştirilen bu mimari proje ile doğa ve insan dostu dikey şehirler inşa edilecek.

Yapımına 1960’lı yılların ortalarında başlanan İtalya’daki Autostrada A3 otoyolu, günümüzde Salerno ve Reggio Calabria kırsalları arasındaki yaklaşık 483 kilometrelik bir şeridi oluşturuyor. Ancak aradan geçen 50 yıllık geliştirme çalışmalarına rağmen gerek süregelen yolsuzluklar gerek hükümetin kötü yönetimi gibi bölgeyi olumsuz yönde etkileyen unsurlardan dolayı bir türlü tamamlanamadı. Calabria bölgesel yönetiminin 4 yıl önce başlattığı otoyolun daha verimli ve sağlıklı kullanılmasını sağlayacak iyileştirme teklifleri ise nihayet meyvelerini vermeye başladı.

mimari4

“Dikey Kasabalar” ismiyle nitelendirilen proje, otoyol üzerinde yer alan köprü ve viyadükleri güneş enerjili yaşam alanlarına dönüştürmeyi hedefliyor. Oxo Architecture’dan Manal Rachdi’nin “Çok katlı binaların tersyüz edilmiş hali” şeklinde bahsettiği tasarımın en üst bölümünde yayaların yürüyüş yapabilecekleri alanların yanı sıra araçlar için de özel bölümler bulunacak. Yağmur suyunun depolanarak sirküle edilmesini sağlayan tank, sıcak ve soğuk temiz su depoları, jeotermal santral ve bitkisel arıtım sayesinde kendi kendini geçindirebilen dairelerin bulunduğu köprülerde alışveriş ve eğlence merkezleri de yer alacak. Doğal kaynakların azalmasıyla ortaya çıkan bu tarz yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesiyle gelecek nesiller için tehlikenin boyutları azaltılırken çevrenin de korunması sağlanacak.

mimari1

mimari2

mimari6

mimari5mimari3

YORUMLAR